Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Tento trend je reakcí na rostoucí tlak ze strany aktivistů, investorů a veřejnosti, kteří se snaží omezit negativní dopady na životní prostředí a bojovat proti klimatickým změnám.
Banka plánuje ukončit přímé financování nových ropných a plynárenských polí a zpřísnit podmínky půjček pro společnosti, které se zaměřují na rozšíření produkce fosilních paliv. Barclays také zavede další omezení, jako je neposkytování financí pro průzkum a těžbu v Amazonii. Od roku 2025 omezí financování firem, jejichž více než 20 procent produkce pochází z nekonvenčních zdrojů, jako jsou ropné písky.
Barclays, Britain's biggest lender to the oil and gas industry, told @Reuters it will stop direct financing of new oil and gas fields and restrict lending more broadly to energy companies expanding fossil fuel production https://t.co/TmMsYDoA5O
— Reuters (@Reuters) February 9, 2024
Ředitelka skupiny Barclays pro udržitelný rozvoj Laura Barlowová uvedla, že nová politika je součástí závazku banky snížit emise spojené s poskytováním úvěrů a podpořit financování ekologičtějších alternativ.
„Jde o posílení našeho zaměření na energetickou transformaci,“ cituje ji agentura Reuters.
Barclays byla největším sponzorem fosilních paliv v Evropě
Tyto kroky Barclays jsou součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde instituce stále více podporují obnovitelné zdroje energie a snižují financování fosilních paliv. Tento posun směrem k udržitelnějšímu financování je zásadní pro globální úsilí o snížení emisí skleníkových plynů a boj proti klimatickým změnám.
Podle zprávy ekologické organizace Rainforest Action Network byla společnost Barclays v letech 2016-2021 největším sponzorem sektoru fosilních paliv v Evropě. V roce 2022 poskytla necelých 16,5 miliardy dolarů, ačkoli to bylo výrazně méně než v předchozích letech. V letech 2019 a 2020 to bylo více než 30 miliard dolarů, uvádí server BBC.
Nyní se snaží změnit svůj obraz a stát se lídrem v podpoře udržitelných energetických řešení. Tento krok je významným příkladem toho, jak velké finanční instituce mohou přispět k pozitivním změnám v oblasti životního prostředí a udržitelnosti.
Podobné kroky podnikají i další velké banky po celém světě, což naznačuje, že sektor finančních služeb se aktivně zapojuje do globálního úsilí o přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku. Tato změna může mít dalekosáhlé důsledky pro energetický sektor a celkově pro budoucí směřování globální ekonomiky.