21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Neodolatelné slevy až 5 250 Kč: Xiaomi zlevňuje mobily, vysavače i koloběžky

Od smartphonů až po domácí pomocníky, Xiaomi zlevňuje všechno. Xiaomi Fan Festival přináší slevy na vlajkovou loď Xiaomi 14 Ultra i na nejlevnější modely Redmi. Výhodně pořídíte robotické vysavače, tablety, chytré hodinky i populární fritézu Air Fryer. Ušetříte až 5 250 Kč.

Bill Gates varuje před klimatickou změnou. Boj s ní bude o dost těžší než ten s koronavirem

Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates upozornil v pondělním rozhovoru pro BBC na výzvu, jež klimatická změna představuje. Pokud jí zabráníme, bude se dle něj jednat o nejúžasnější věc, které lidstvo dosáhlo. V porovnání s ní pak vidí ukončení pandemie jako velmi snadné. Proto také tématu klimatického neštěstí věnoval svoji nejnovější knihu. V ní se Gates zaměřil i na škodlivost manufaktur, jíž se dle něj vlády dostatečně nevěnují. Uvedl to pro agenturu Reuters.

Pro budoucnost lidstva jsou podle čtvrtého nejbohatšího člověka na světě Billa Gatese důležitá hlavně dvě čísla. Padesát jedna a nula. První odkazuje na tuny skleníkových plynů, které průměrně každý rok vypustíme do atmosféry. Nula pak představuje „net zero“ stav, ve kterém jsou veškeré emise vybalancovány odstraněním jejich stejného množství z atmosféry. Uvedl to v pondělním rozhovoru pro stanici BBC. Kroky, jak zabránit klimatickému neštěstí rozebírá ve své nové knize, která vyjde tento týden, How to Avoid a Climate Disaster.

„Lidstvo nikdy neprovedlo tak zásadní změnu jako tu, které potřebuje dosáhnout v dalších třiceti letech. Pro tohle neexistuje precedens,“ zmínil dále v rozhovoru Gates s tím, že největší roli v boji s klimatickou změnou mají dle něj vlády. A to i přes to, že byl spoluzakladatel Microsoftu při budování své firmy proslulý silnou nevolí vůči vládním regulacím. Změnu ve své politice však učinil ve chvíli, kdy se roku 2008 rozhodl odejít z vedoucí pozice Microsoftu. Loni na jaře pak opustil i představenstvo své společnosti, aby se mohl naplno věnovat filantropii.

Proto také nyní apeluje na světové vlády, aby se kromě dopravy či energetiky věnovaly také manufakturám. V současnosti totiž neexistuje způsob, jak vyrábět materiály jako cement či ocel bez vypouštění škodlivých emisí do ovzduší. Produkce obou běžně používaných materiálů pak vydá za asi třetinu globálních emisí skleníkových plynů. Což z jejich produkce činí pro zemskou atmosféru „nebezpečnější“ odvětví než je o dost více diskutovaný sektor dopravy. „Úkryty budeme potřebovat vždycky, především v rozvojových zemích. Budovy proto jen tak stavět nepřestaneme,“ vysvětlil pro Reuters Gates.

Politici nestačí, do boje se musí zapojit i soukromý sektor, míní Gates

Kromě vlád tlačí slavný podnikatel také na soukromé firmy, jež by se dle něj měly na boji s klimatem také podílet. Podpořit je třeba hlavně výzkum a vědu, ale také prodej „zelenějších“ produktů. Ty by se pak na trzích lépe uchytily, jejich ceny začaly časem klesat a ony se staly dostupnějšími. I když se Gates kvůli povaze svého podnikání zaměřuje hlavně na roli technologií v energetice, upozorňuje, že to nestačí. Energetika totiž odpovídá pouze za 30 procent emisí, zbylých 70 má na svědomí doprava, produkce hnojiv, zmiňovaná ocel či cement a další odvětví.

Klimatický apel však vyznívá od jednoho z nejbohatších lidí světa poněkud hořce. Možná i s tímto vědomím Gates v roce 2019 prodal své přímé podíly na ropných a plynných společnostech. Na rozvoj nových technologií také dosud vydal asi 2 biliony dolarů. V roce 2015 se pak silně angažoval při uzavírání Pařížské klimatické dohody. Letošní listopad se zase na konferenci OSN v Glasgow chystá protlačit další potřebný výzkum a rozvoj technologií. K řešení globálního problému chce přispět také svou novou knihou, jejíž komentář je dostupný také v audio podobě na BBC Sounds.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.