Britské ministerstvo obchodu čeká, jak zareaguje premiér Boris Johnson na jeho pondělní plán podpořit firmy v době krize. Mnozí podnikatelé totiž čelí rostoucímu tlaku kvůli stále se zvyšujícím cenám plynu. Hrozí jim tak zastavení výroby, nebo zdražení jejich výrobků. Uvedl to server BBC. Pokud premiér navrhovaný balíček schválí, poskytne vláda firmám státní půjčky.
Firmy zasažené vysokými cenami plynu se možná od britské vlády dočkají pomoci v podobě dočasných půjček. Dosahovat by měly několik stovek milionů liber. V pondělí totiž ministr obchodu Kwasi Kwarteneg požádal ministerstvo financí, aby podpořilo jeho plán na podporu podnikatelů. Zároveň čeká na reakci premiéra Borise Johnsona, který prozatím situaci odmítl komentovat. Podle britských médií je však pravděpodobné, že návrh přijme.
Na britskou vládu kvůli obavám z přerušení výroby apelují především pracovníci z odvětví sklářství, papírnictví nebo ocelářství. O pracovní místa se totiž obávají desítky tisíc zaměstnanců. V opačném případě by musely firmy začít zvyšovat ceny svých výrobků, čímž by však problém vysokých cen plynu jenom přenesly na své zákazníky. Uvedl to server BBC.
„Jak byste asi očekávali, tak ministerstvo obchodu v současnosti spolupracuje napříč vládou, včetně ministerstva financí, na vyřešení tohoto důležitého problému,“ uvedl podle serveru BBC mluvčí britského premiéra. V minulosti totiž ministerstvo financí popřelo, že by o pomoci firmám s ministerstvem obchodu vyjednávalo. Pracovníci zasaženého průmyslu se proto obávali, že jim od vyšších cen plynu nakonec britská vláda nepomůže.
Za vysoké ceny může pandemie i nedostatečné zásoby Velké Británie
Minulý týden pak ministr obchodu Kwasi Kwarteneg hovořil se zástupci ohrožených firem. V rozhovorech bude pokračovat také v následujících dnech. Například šéf jedné z největších skláren v Evropě s názvem Encirc Adrian Curry v návaznosti na vládní diskuzi poukázal na to, jak kritická situace je.
Platíme za energii více než naši konkurenti v zahraničí,“ přiblížil. Místo 40 milionů liber ročně teď musí do energie investovat okolo 100 milionů. Downing Street však nadále pracovníky ujišťuje, že britský premiér „bude řešit současné problémy dodavatelského řetězce“ i po dobu, kdy je na dovolené.
Kvůli zachování konkurence by pak v případném balíčku vláda nabídla firmám spíše půjčky než jednorázové granty. Některé továrny však zvyšující ceny netrápí, jelikož mají s dodavateli energie dlouhodobé smlouvy zajišťující jim fixní cenu plynu.
Důvodem energetické krize v Británii jsou především klesající zásoby plynu. Tamní průmysl se proto musí obracet na trh, kde však ceny plynu prudce rostou. Se změnami cen souvisí také vysoká poptávka světových ekonomik probouzejících se z dlouhých lockdownů. Objevují se ale také spekulace, že ceny uměle zvyšuje Rusko, aby tím popohnalo Evropu ke schválení dostavby kontroverzního plynovou Nord Stream 2.