9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Japonské akcie dosahují rekordních hodnot. Je teď ten správný čas investovat?

Japonské akcie dosáhly nebývalého maxima a index Nikkei 225 překonal své předchozí rekordní maximum z prosince 1989. Tento prudký růst hlavního indexu japonského akciového trhu byl podpořen rokem soustavného růstu, mírnou inflací a podpůrnou politikou centrální banky.

Airbus vyplatí zvláštní dividendu, loňský rok byl silný na objednávky

Společnost Airbus ve čtvrtek po zveřejnění výsledků za rok 2023, podpořených oživením poptávky po proudových letadlech a navzdory novému poplatku ve výši 200 milionů eur v problémové vesmírné divizi, plánuje zvláštní dividendu.

Brexit má negativní dopad na britskou ekonomiku, říká 44 % dotázaných v průzkumu

Říjnový průzkum Opinium pro The Observer ukázal, kolik procent lidí si myslí, že brexit poškozuje britskou ekonomiku. Dotazy se týkaly dopadu brexitu na ceny v obchodech, platy i dovoz zboží z Evropy. Informuje o tom The Guardian.

Průzkum, kterého se zúčastnilo přes dva tisíce dospělých Britů mezi 27. a 29. říjnem, ukázal, že téměř dvakrát více lidí si myslí, že brexit má špatný dopad na ekonomiku jako na celek, než kolik si myslí, že na ní má dobrý vliv.

The Guardian uvádí, že k průzkumu došlo poté, co Richard Hughes, předseda britského Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost, uvedl, že brexit má na ekonomiku větší dopad než pandemie.

Organizace dle něj spočítala, že negativní dopad na HDP způsobený odchodem Spojeného království z EU by měl být dvakrát větší než dopad pandemie. V důsledku brexitu se potenciální HDP Spojeného království v dlouhodobém horizontu sníží o 4 %, uvedl Hughes.

Obavy z dopadů brexitu mezi lidmi tak narůstají. Průzkum Ipsos MORI z minulého týdne ukázal, že je brexit nyní považován za největší problém země vedle covid-19, dodává The Guardian.

Dle průzkumu Opinium si 53 % lidí myslí, že brexit má špatný dopad na ceny v obchodech. Oproti tomu pouze 13 % uvedlo, že je dopad odchodu z EU v tomto kontextu dobrý.

Téměř stejné procento lidí si pak myslí, že má brexit dobrý (26 %) a špatný (27 %) vliv na situaci ohledně platů a mezd.

Přes 50 % lidí si myslí, že má brexit negativní dopad na dovoz

51 % lidí si také myslí, že brexit měl negativní dopad na schopnost Británie dovážet zboží z Evropy. Pouze 15 % udalo, že na to měl odchod z EU dobrý vliv.

Dosavadní důkazy naznačují, že intenzita jak dovozu, tak vývozu byla brexitem snížena, přičemž vývoj je stále v souladu s naším původním předpokladem 15% snížení v každém z nich,“ uvedla zpráva britského úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (Office of Budget Responsibility – OBR).

Británie se také potýká s nedostatkem řidičů nákladních vozidel. Na vině je alespoň částečně brexit a přísnější pravidla. Asociace silničních dopravců RHA dle BBC v půlce října uvedla, že na základě průzkumu mezi jejími členy se odhaduje, že nyní ve Spojeném království chybí více než 100 000 kvalifikovaných řidičů.

Podle CPB World Trade Monitor se v srpnu celosvětový obchod se zbožím prudce oživil. Export Velké Británie však stále prudce klesal, uvedl minulý týden Financial Times.

Vláda trvala na tom, že potíže s obchodem do EU budou krátkodobé a rychle se vyřeší, jakmile si společnosti zvyknou na nová opatření. Podpora Konzervativní strany zatím neklesla a dle The Guardian jsou na 40 %.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.