20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Obvinění, která banka odmítla jako „vykonstruovaná“, jsou podrobně popsána v soudních dokumentech USA. Následují po předchozích vysokých pokutách, které Standard Chartered zaplatila za nedostatečnou kontrolu praní špinavých peněz a porušování sankcí.

Informátoři, kteří vystupují pod jménem Brutus Trading, se snaží znovu otevřít případ proti bance. Tvrdí, že mají nově objevené důkazy. Podle jejich tvrzení se americká vláda dopustila „kolosálního podvodu“ na newyorském soudu, pokud jde o důkladnost vyšetřování údajného porušování sankcí v letech 2012 a 2013.

Podle soudního dokumentu předloženého minulý týden oznamovatelé tvrdí, že Standard Chartered „zprostředkovala bankovní transakce v hodnotě mnoha miliard dolarů pro Írán, četné mezinárodní teroristické skupiny a krycí společnosti těchto skupin“. V dokumentu jsou mezi zapojenými skupinami jmenovány Hamás, Hizballáh, Taliban a al-Káida.

Společnost Brutus Trading tvrdí, že identifikovala transakce mezi bankou a klienty spojenými s Íránem v hodnotě 77 miliard liber. „S pomocí forenzní analýzy dat se společnosti Brutus teprve nedávno podařilo odhalit nebo ‚odtajnit‘ nespočet nelegálních transakcí. Byly ukryty hluboko v elektronických tabulkách banky,“ uvádí se v dokumentu.

Banka má za sebou několik urovnání

Oznamovatelé se snaží zvrátit předchozí zamítnutí svých nároků a žalobu obnovit. Standard Chartered však tato tvrzení odmítla jako „další pokus o použití vykonstruovaných tvrzení“. Mluvčí banky uvedl, že tato obvinění byla „důkladně zdiskreditována americkými orgány“, které je shledaly „nepodloženými“ a neporušujícími americké sankce.

V roce 2019 se banka Standard Chartered zavázala zaplatit britským a americkým úřadům více než 800 milionů liber. Důvodem byly finanční transakce, které porušovaly sankce vůči Íránu. Toto urovnání následovalo po urovnání z roku 2012, kdy banka zaplatila americkým úřadům více než 400 milionů liber za nelegální převody peněz přes americký finanční systém jménem klientů v Íránu, Súdánu, Libyi a Myanmaru.

Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu, byla rovněž obviněna z dohledu nad devizovými transakcemi v hodnotě 7,5 miliardy liber se společnostmi a jednotlivci, o nichž vláda USA tvrdí, že financují teroristické skupiny.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ