15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

Britský úřad nařídil společnosti Meta prodat platformu Giphy

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, aby prodala platformu pro tvorbu a sdílení krátkých animovaných obrázků Giphy. To dle něj zabrání gigantovi sociálních sítí posílit svou moc. Informuje o tom The Guardian a BBC.

Americkou online databázi Giphy, jež uživatelům zprostředkovává tzv. gify, odkoupil Facebook v půlce května loňského roku. V té době společnost dle BBC uvedla, že 50 % provozu databáze pochází právě z platforem Facebooku. Za akvizici tehdy zaplatila 400 milionů dolarů.

To se ale nelíbilo britskému antimonopolnímu úřadu CMA. V loňském roce proto zahájil vyšetřování převzetí a posléze vydal nařízení, aby Facebook prozatím podnikání platformy Giphy oddělil. Úřad se totiž obával narušení hospodářské soutěže.

V srpnu CMA předběžně rozhodl, že prodej je jediným způsobem, jak tyto obavy vyřešit. Dle úřadu to zabrání Facebooku „zvýšit svou významnou moc mezi sociálními médii,“ dodává The Guardian.

Úřad uvádí, že společnost Meta by mohla přerušit a kontrolovat přístup konkurenčních firem. Tato databáze gifů totiž slouží také pro TikTok, Twitter či Snapchat. Popřípadně by od nich mohla požadovat více uživatelských údajů.

Tím, že požadujeme, aby Facebook prodal Giphy, chráníme miliony uživatelů sociálních médií a podporujeme hospodářskou soutěž a inovace v oblasti digitální reklamy,“ uvedl pro The Guardian Stuart McIntosh, předseda nezávislé vyšetřovací skupiny.

McIntosh dodává, že pokud by nedošlo k nějakému opatření, Facebook by mohl ještě více zvýšit svou významnou tržní sílu v oblasti sociálních médií.

Po konzultaci se zainteresovanými podniky a organizacemi – a posouzení alternativních řešení předložených Facebookem – CMA dospěla k závěru, že její obavy z narušení hospodářské soutěže lze řešit pouze prodejem Giphy v plném rozsahu schválenému kupci,“ uvedl dle BBC CMA.

Peter Broadhurst z advokátní kanceláře Crowell & Moring, jenž hovořil s BBC, uvedl, že je to vůbec poprvé, co CMA zablokoval velkou transakci v oblasti digitálních technologií.

Mělo by to sloužit jako varování pro každou společnost, která si myslí, že stojí nad zákonem,“ řekl pak v říjnu Joel Bamford z CMA.

Meta s tím nesouhlasí

Společnost Meta pro BBC News uvedla, že s tímto rozhodnutím nesouhlasí. „Rozhodnutí přezkoumáváme a zvažujeme všechny možnosti, včetně odvolání,“ uveld mluvčí.

Ten dále dodal, že by společnosti produkt Giphy pro miliony lidí, podniků, vývojářů a partnerů ve Velké Británii a po celém světě vylepšily a poskytly jim více možností.

Dle právníků se vzhledem k tomu, že platforma Giphy ve Spojeném království vůbec nepodniká, CMA dopouští extrateritoriálního přesahu a vysílá začínajícím podnikatelům vzkaz, aby nevytvářely nové společnosti, protože je nebudou moci prodat.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.