V dramatické eskalaci geopolitického napětí ceny ropy prudce rostou poté, co Írán provedl raketový útok proti Izraeli. Eskalace vyvolala obavy z širšího konfliktu, který by mohl výrazně ovlivnit celosvětové dodávky ropy.
Situaci zhoršuje pokračující vojenské střetnutí v Libanonu. Tato složitá situace na Blízkém východě vede ke znepokojivým vyhlídkám pro globální trh s ropou a přiměla analytiky k přehodnocení svých prognóz a očekávání.
#CrudeOil spiked 5% after the White House warned that Iran is preparing a major ballistic missile attack. That said, my 4-hour chart shows that oil prices have a long way to go before they challenge key resistance levels at 71.50-72.50, and then from 75.00 to 77.75.
— Mike Paulenoff (@MPTrader) October 1, 2024
Abundant… pic.twitter.com/1cxpQHrCox
Nedávný raketový útok Íránu, který zahrnoval desítky raket namířených na Izrael, je přímou reakcí na cílené zabíjení vůdců Hizballáhu a íránského velitele izraelskou armádou. Jak poznamenávají ropní analytici, „konflikt na Blízkém východě může mít ve finále dopad na dodávky ropy“, což znamená zásadní moment na dosud stabilním trhu.
Vzhledem k tomu, že Írán je významným hráčem na světové ropné scéně a produkuje téměř čtyři miliony barelů denně, neměli bychom důsledky této konfrontace podceňovat. „Až 4 procenta celosvětových dodávek ropy jsou ohrožena, protože konflikt nyní přímo zahrnuje Írán,“ řekl Saul Kavonic, hlavní energetický analytik společnosti MST Marquee.
Obavy z útoku Izraele na ropnou infrastrukturu
V reakci na situaci na trzích se projevila volatilita cen ropy, jakou jsme již dlouho nezažili. Po raketových útocích kontrakty na ropu zpočátku vzrostly o více než pět procent. Nárůst odrážel zvýšené obavy obchodníků z možného přerušení dodávek. „Očekává se, že izraelská odveta za raketový útok bude nepřiměřeně rozsáhlá,“ varoval Bob McNally, prezident společnosti Rapidan Energy Group. Naznačil, že výrazné vojenské reakce by mohly trh s ropou dále zatížit. „Než se to zlepší, bude to ještě horší.“
Tyto problémy dále umocňuje probíhající konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který již má dopady na plynulost trhu s ropou. Je pozoruhodné, že mnozí obchodníci byli již dříve unaveni tím, co vnímali jako pouhé ohrožení dodávek. Tento poslední incident však podnítil nové obavy. Vedly analytiky k předpovědi, že případné údery na íránskou ropnou infrastrukturu by mohly způsobit nárůst cen až nad 100 dolarů za barel. Josh Young, CIO společnosti Bison Interests, charakterizoval situaci jako „výraznou eskalaci“, což podtrhuje naléhavost, s jakou trhy na tento vývoj reagují.
Hongkongský trh roste
Navzdory tomuto napětí některé regiony stále zažívají ekonomické výkyvy různými směry. Hongkongský trh byl podpořen výraznými zisky v sektoru nemovitostí. Vzrostl o více než šest procent, protože investoři pozitivně reagovali na stimulační opatření čínské vlády. Rozdílné trendy však poukazují na složité globální ekonomické prostředí, kde je lokální růst zastíněn širšími geopolitickými riziky. „Síla a komplexnost stimulačních opatření ústřední vlády předčily očekávání,“ poznamenal Kenny Ng, stratég společnosti Everbright Securities International.
Svět pozorně sleduje vývoj událostí na Blízkém východě. Vytvářejí nejistou scénu pro trh s ropou s potenciálními důsledky, které dalece přesahují hranice regionu. Souhra mezi vojenskými akcemi a hospodářskou politikou bude klíčová, protože státy se budou potýkat s realitou nejisté energetické budoucnosti. Nadcházející týdny pravděpodobně poskytnou zásadní informace o tom, zda se toto napětí uklidní, nebo bude dále eskalovat. To bude v dohledné budoucnosti určovat globální energetickou dynamiku.