20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Vývoz íránské ropy končí v roce 2022 na vysoké úrovni, a to i přes americké sankce a neúspěch jaderné dohody

Íránský vývoz ropy dosáhl nových maxim v posledních dvou měsících roku 2022 a navzdory americkým sankcím začíná rok 2023 s vyššími dodávkami do Číny a Venezuely. Analýzu přinesla agentura Reuters.

Vývoz ropy z Teheránu je omezený od doby, kdy bývalý americký prezident Donald Trump v roce 2018 vystoupil z jaderné dohody z roku 2015 a znovu uvalil sankce zaměřené na omezení vývozu ropy a souvisejících příjmů íránské vládě.

Vývoz vzrostl během funkčního období jeho nástupce prezidenta Joea Bidena, který se snažil oživit jadernou dohodu. Podle některých odhadů dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2019. To se děje navzdory zastavení rozhovorů o jaderné dohodě i konkurenci zlevněné ruské ropy.

Energetický poradce SVB International uvedl, že íránský vývoz ropy v prosinci činil v průměru 1,137 milionu barelů denně. To je o 42 000 barelů více než v listopadu. Také se jedná o nejvyšší údaj za rok 2022, který SVB oznámila na základě dříve uvedených odhadů.

„Ve srovnání s Trumpovou administrativou nedošlo k žádnému vážnému zásahu nebo akci proti íránskému vývozu ropy,“ řekla Sara Vakhshouri z SVB. „Vývoz v lednu je stejně silný jako předchozí měsíce.

„Nižší čínská poptávka a ruské dodávky do Číny byly velkou výzvou. Většina Íránské ropy stále míří na Dálný východ, hlavně do Číny. Írán také pomáhá vyvážet ropu Venezuele.“

Vzestupný trend navzdory sankcím

Adrienne Watson, mluvčí Rady národní bezpečnosti v Bílém domě, uvedla, že vymáhání sankcí ze strany administrativy je robustní a „íránská makroekonomická čísla to jasně potvrzují.“

„Nebudeme váhat podniknout kroky proti těm, kdo se vyhýbají sankcím, společně se sankcemi proti obchodu s íránskými raketami a drony a porušování lidských práv vůči íránskému lidu,“ řekla Watson. Ministerstvo financí koncem loňského roku uvalilo sankce na pašeráckou skupinu napojenou na íránské islámské revoluční gardy.

Konzultant Petro-Logistics, který sleduje dodávky ropy, uvedl, že také zaznamenává vzestupný trend vývozu íránské ropy. Podle jeho názoru v prosinci dosáhl nejvyšší úrovně od března 2019.

Společnost Kpler zabývající se datovými informacemi, vyčíslila vývoz íránské ropy v listopadu na 1,23 milionu bpd. To je nejvyšší hodnota od srpna 2022 a téměř stejná jako v dubnu 2019 – 1,27 milionu bpd. V prosinci klesla těsně pod 1 milion bpd.

Návrh íránského státního rozpočtu je založen na ještě vyšších dodávkách 1,4 milionu bpd, uvedla minulý týden polooficiální tisková agentura Fars.

Ropa proudí hlavně do Číny

Největším zákazníkem Íránu je Čína. Agentura Reuters uvádí, že podle analytiků je kvůli sankcím většina íránského vývozu ropy do Číny přeznačena na ropu z jiných zemí. Írán také v loňském roce rozšířil svou roli ve Venezuele. Posílal tam dodávky lehké ropy k rafinaci a výrobě exportovatelných druhů ropy.

Neexistuje žádný definitivní údaj o vývozu íránské ropy a odhady často spadají do širokého rozmezí. Společnosti sledující tankery používají různé metody ke sledování toků, včetně satelitních dat, dat nakládání přístavů a lidské inteligence. Írán údaje obecně nezveřejňuje.

Podle dalších analýz (Vortexa) dosáhl prosincový dovoz íránské ropy do Číny nový rekord 1,2 milionu barelů denně. Což je o 130 % více než v předchozím roce.

„Většina z těchto zásilek našla svůj domov v Shandongu. Zde nezávislé rafinerie od druhé poloviny roku 2022 přešly na zlevněné jakostní třídy, a to v důsledku stagnující domácí poptávky a snížených rafinérských marží,“ uvedla společnost.

Tiskové oddělení čínského ministerstva zahraničí v reakci na žádost o komentář uvedlo: „Legitimní a rozumná spolupráce mezi Čínou a Íránem v rámci mezinárodního právního rámce si zaslouží respekt a ochranu,“ aniž by se přímo zabýval dotazem agentury Reuters na rekordní čínské nákupy ropy v Íránu.

Jednání o jaderné dohodě je na mrtvém bodě

Společnost Vortexa uvedla, že dodávka ruského Uralu, hlavní konkurenční třídy íránské ropy, v prosinci klesla. Důvodem je cenový strop na vývoz ruské ropy a zákaz Evropské unie, které vytvořily nejistotu pro kupující.

Obnovená jaderná dohoda by Íránu umožnila zvýšit prodej bývalým kupcům, jako je Jižní Korea a Evropa. Přesto jsou jednání od září na mrtvém bodě. Zvláštní vyslanec pro Írán Washingtonu v listopadu prohlásil, že zásah Teheránu proti demonstrantům a prodej dronů Rusku odvrátil pozornost Washingtonu od dohody.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ