21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Štědrý den bez proudu: Tisíce domácností zaskočily výpadky elektřiny

Štědrý den v Česku byl letos poznamenán výpadky elektřiny způsobenými nepříznivými povětrnostními podmínkami. Husté sněžení a silný vítr způsobily problémy s dodávkami elektrického proudu po celé zemi.

Na začátku dne bylo bez elektřiny až 60 tisíc domácností, které zásobuje ČEZ. Nejvíce postižené oblasti byly Pardubický kraj a Vysočina, informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Dalších 20 tisíc odběratelů bez proudu evidovala společnost E.GD.

„K 8:00 evidujeme 115 poruch na vedení vysokého napětí, bez dodávky elektrické energie je 60 000 domácností, z toho je 18 700 v Pardubickém kraji a 13 100 na Vysočině,“ uvedla Holingerová. Podle ní bylo nejvíce zasaženo Havlíčkobrodsko, kde bylo bez elektřiny 13 000 odběrných míst.

Problémy s dodávkou proudu způsoboval především mokrý těžký sníh, který v některých oblastech napadl v hojném množství a stromy pod jeho tíhou padaly. To komplikovalo přístup k poškozeným místům. „Děláme maximum pro to, abychom opravili všechny závady. Bohužel však nemůžeme vůbec zaručit, že se nám to do Štědrého večera podaří. Situace se navíc stále mění a vyvíjí,“ dodala Holingerová.

Silný vítr komplikuje dodávky i v pondělí

Společnost E.GD evidovala největší problémy ve Zlínském kraji, kde zůstává bez proudu 13 000 odběrných míst. „Během soboty se nám podařilo opravit drtivou většinu poruch z noci z pátku na sobotu a sobotního rána. Nicméně nepřízeň počasí zapříčinila další poruchy a tím i výpadky dodávek elektřiny,“ řekl mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Podle meteorologů se očekává, že silný vítr o rychlosti až 70 km/h bude pokračovat do pondělí dopoledne, zejména v Čechách a na severu Moravy a Slezska. Husté sněžení a silný vítr způsobily mnoho výjezdů hasičů. Brzy ráno se počet odběratelů bez elektřiny blížil 100 000. Kolem 16:00 zbývalo připojit posledních zhruba 8000 domácností a firem, zejména na Vysočině.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.