9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína se stahuje z Austrálie. Její tamní investice klesly loni o více než polovinu

Diplomatické vztahy mezi Čínou a Austrálií se nadále zhoršují. Podle pravidelného výzkumu Australské národní univerzity klesly loni tamní čínské investice o 61 procent. Jedná se tak o nejnižší podíl, jež Austrálie za posledních šest let zaznamenala. V pondělí to uvedla agentura Reuters. Propad je poměrně vysoký i přesto, že většina států minulý rok zahraniční spolupráce kvůli šíření koronaviru spíše omezovala.

Podle informací univerzitního oddělení věnujícího se ekonomice ve východní Asii loni Čína v Austrálii investovala 1 miliardu australských dolarů. V roce 2016 ale stejná hodnota dosahovala až 16,5 miliardy australských dolarů. Zároveň se peníze posílaly do různých odvětví jako je například zemědělství, doprava, zdravotnictví či energetika. Minulý rok se však oproti tomu Čína zaměřila pouze na nemovitosti, hornictví a manufaktury.

„Jedná se o dopady, jež měl loni na globální ekonomiku koronavirus, ale také o rozšířenou kontrolu zahraničních investicí ze strany australské vlády, především pak těch čínských,“ uvedl pro Reuters ředitel východoasijského oddělení pro ekonomiku Shiro Armstrong. Celosvětový výzkum OSN za rok 2020 totiž ukázal 42procentní pokles přímých zahraničních investicí. Ten se dá přičítat trvající pandemii, srovnávat s tím australským se však nedá.

Austrálie blokuje čínské investice z národně-bezpečnostních důvodů. Obchodu s železnou rudou se však daří

Australská vláda totiž podle BBC loni v březnu zavedla dočasná opatření, jež měla za úkol revidovat veškeré investice skrz speciálně vytvořenou radu. Cílem bylo především zabránit zahraničnímu prodeji většího počtu australských aktiv, jimž se v danou chvíli nedařilo. Nařízení ale způsobilo také prodloužení procesu kontroly, jelikož mohla trvat až šest měsíců. V červenci pak vláda přidala další změny. Do nařízení tak bylo zahrnuto také národně-bezpečnostní testování investic, které dovolovalo také jejich zrušení, a to i zpětně.

Při revizích se pak měla vláda zaměřit především na telekomunikace, energetiku a společnosti poskytující veřejné služby nebo sbírající data. Výsledkem pak bylo silné omezení obchodu s Čínou, do té doby australským největším obchodním partnerem. Kvůli národně-bezpečnostním důvodům tak bylo do listopadu zablokováno deset investic. Největší pozornost ale upoutalo pozastavení prodeje australské společnosti Lion Dairy and Drinks. Čína ji měla odkoupit od japonské firmy Kirin, od smlouvy však kvůli australským omezením odstoupila.

Loni tak Čína protlačila do Austrálie 20 investic, což je o asi devadesát méně než před pěti lety. Roku 2019 pak podle BBC činil pokles investic přibližně 47 procent. Čína však v minulém roce australskou blokádu oplácela. V návaznosti na žádost australského premiéra ohledně vyšetření původu koronaviru zavedla na australský export vysoká cla. Ten zahrnoval především hovězí, uhlí, víno, ale také dřevo. Oba státy však zvyšující se napětí vyrovnávají kvetoucím obchodem s železnou rudou, jež Austrálie do Číny dováží.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.