26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Další předvánoční stávka v Británii. Do ulic půjdou zdravotní sestry

Zdravotní sestry a bratři ve Spojeném království budou v předvánočním období stávkovat kvůli nízkým mzdám. Na jaře pak mají proběhnout protestní akce mladých lékařů a personálu záchranné služby. Stávky by péči o pacienty nijak ohrozit neměly. Informovala o tom agentura Reuters a deník The Guardian.

Britský zdravotní systém National Health Service (NHS) oznámil velké stávky zdravotních sester a bratrů v datech 15. a 20. prosince, jehož se podle očekávání zúčastní tisíce demonstrantů, uvedla agentura Reuters.

Svaz odborářů Royal College of Nursing (RCN) v pátek uvedl, že stávky se budou konat kvůli nedostatečným mzdám. „Zdravotnický personál má dost toho, že je považován za samozřejmost,“ prohlásil generální tajemnice RCN Pat Cullen.

Cullen uvedla, že vláda nebyla schopna během dvou týdnů zahájit s RCN formální jednání ani po oznámení plánovaného hlasování o stávkách, prvních po 106 letech v historii RCN.

„Moje nabídka formálních jednání byla odmítnuta. Ministři místo toho zvolili stávky,“ cituje deník The Guardian Cullen. „Mají moc a prostředky to zastavit zahájením seriózního jednání, které náš spor vyřeší.“

Stávky se budou konat v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Odboráři příští týden oznámí, kterých zaměstnavatelů konkrétně se dotknou. Na jaro se pak chystají protestní akce mladých lékařů a personálu záchranné služby.

Stávky se měly konat i ve Skotsku. Tamní vláda však o výši platů začala jednat, a tak odboráři své akce zrušili.

Stávka je to poslední, co teď pacienti potřebují

Britský ministr zdravotnictví Steve Barclay uvedl, že požadavky ze strany RCN zahrnují zvýšení mezd o 19,2 procenta, což by britskou kasu stálo 10 miliard liber ročně. „Jsou to náročné časy pro každého. Požadavky RCN… nejsou možné,“ řekl Barclay. Odboráři však tyto informace popřeli.

Stávky RCN odhlasované většinou zvyšují tlak na vládu premiéra Rishi Sunaka. Spojené království se nachází uprostřed krize životních nákladů a čelí hrozbám recese. Inflace v Británii dosáhla v říjnu 11,1 procent, což je nejvíce za posledních 41 let. V zemi rovněž po brexitu a covidu-19 chybí pracovní síla.

Stávkovat kvůli mzdám mají také hasičské sbory a železničáři. Firmy ve všech sektorech sice zvyšují mzdy, aby si udržely zaměstnance nebo nalákaly nové, inflace však z tohoto nárůstu část zisku ukrajuje. Obyvatelé Británie si proto od vypuknutí války na Ukrajině stěžují, že mzdy neodpovídají životním nákladům.

NHS má plány, jak stávkovat bez narušení nemocničního provozu a zajistit kontinuitu bezpečnostních služeb.

Zdravotní systém eviduje, že na jeho služby ve zdravotnictví čeká 7 milionů pacientů. Zatížená jsou také úrazová a pohotovostní oddělení. „Proč proboha ministr zdravotnictví odmítá vyjednávat se sestrami?“ tázal se ministr opoziční labouristické strany Wes Streeting. „Pacienti již nyní nemohou být ošetření včas. Stávka je to poslední, co potřebují,“ varoval.  

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.