25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská centrální banka snížila úrokové sazby, poprvé za posledních 5 let

Evropská centrální banka (ECB) provedla dlouho očekávané snížení úrokových sazeb a vzdálila se tak od rekordní úrovně. Navzdory výraznému poklesu celkové inflace však banka nenaznačila, že by bylo na obzoru další snižování.

Británie: Růst platů je směšný. Hasiči se připravují na stávku

Britští hasiči mají podle místní televize BBC News hlasovat o tom, zda vstoupí do stávky, odmítli totiž zvýšení mezd o 5 procent. V případě, že většina odhlasuje pro, půjde o první celostátní stávku hasičů kvůli mzdám od roku 2003, napsal londýnský deník Evening Standard. Platy v Británii rostou rekordním tempem, nestačí však prudce rostoucím životním nákladům.

Odborový svaz hasičů (FBU) oznámil, že britští hasiči budou hlasovat mezi 5. prosincem a 23. lednem o tom, zda zahájí velkou stávku. Reagoval tak na zvýšení mezd o 5 procent, které označil za „výsměšné“ a „reálné snížení platu“ uvádí BBC News.

„Máme hasiče, kteří používají potravinové banky. Naši členové pracovali během pandemie, aby pomohli své komunity chránit,“ prohlásil generální tajemník FBU Matt Wrack. „Další snížení platů v reálném čase je naprosto nechutný způsob, jak jim poděkovat,“ řekl.

Podle Wracka je stávka vždy až tou poslední možností. Proto vládě napíše dopis, v němž ji vyzve k naléhavým rozhovorům. „Stále existuje možnost tento spor vyřešit,“ upozornil pro BBC Wrack.

Pokud však k dohodě nedojde a většina odhlasuje pro, půjde o první celostátní stávku hasičů kvůli růstu mezd ve Spojeném království od roku 2003, píše Evening Standard.

Inflační spirála se roztáčí

Oznámení FBU přichází po řadě protestních akcí v Británii, kterých se účastnily desítky tisíc zaměstnanců ze sektorů, jako jsou železnice, telekomunikace, přístavy, pošta nebo zdravotnictví.

Mnoho pracovníků své pozice opustilo z jediného důvodu. Růst jejich platů neodpovídá zrychlující inflaci. Inflace ve Spojeném království v říjnu zrychlila na 11,1 procenta z 10,1 procenta v září, což je nejvíce za posledních 41 let.

Platy v Británii sice stouply o rekordního 5,7 procenta, vysoké životní náklady však z tohoto nárůstu ukrajují 2,7 procenta.

Zvyšováním platů se snaží firmy lákat či udržet zaměstnance, což vede k vysokým nákladům na mzdy, zdražování produktů či služeb a souvisejícímu dalšímu růstu životních nákladů. Roztáčí se tak inflační spirála.

Bank of England mezitím zvyšuje úrokové sazby ve snaze zdražit půjčky a přimět spotřebitele k menšímu utrácení. Tato metoda pro krocení inflace však zpomaluje ekonomiku a zvyšuje rizika v Británii již probíhající recese. Úroky banka zvedla začátkem měsíce na tři procenta.

Napětí v britské společnosti roste také kvůli nerovnoměrnému růstu mezd v soukromém a veřejném sektoru. Zatímco v soukromém sektoru vzrostly platy od záři o 2,2 procenta, v tom veřejném si zaměstnanci polepšili o 6,6 procenta.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.