18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Železničáři v Británii zuří, na vánoční období odhlasovali stávky

Odborová organizace RMT ve Spojeném království oznámila další stávky železničářů kvůli nízkým mzdám. Cestující zasáhnou výpadky ve vlakové dopravě na vánoční období. Stávek se má zúčastnit 40 000 zaměstnanců železniční dopravy. Informovala o tom stanice BBC News a deník The Guardian.

Stávky odhlasoval největší železniční dopravce ve Velké Británii Network Rail a dalších 14 železničních společností. Konat se budou ve čtyřech 48hodinových termínech, a to ve dnech 13. až 14. a 16. až 17. prosince a 3. až 4. a 6. až 7. ledna, uvádí BBC News.

Odborová organizace RMT podle The Guardian uvedla, že stávek se podle předpokladů zúčastní asi 40 000 železničářů.

Podle generálního tajemníka RMT Micka Lynche budou protestní akce jasnou zprávou, že železničáři chtějí lepší platy a podmínky. Růst mezd ve Spojeném království totiž nedosahuje nárůstu životních nákladů.

Ve Spojeném království proto stávkují zaměstnanci pod záštitou odborářů z různých pracovních odvětvích. Hlasovat o stávkách mají také britští hasiči, kteří nesouhlasí s nárůstem mezd o 5 procent.

Stávky však znamenají komplikace pro cestující v předvánočním období. 16. a 17. prosince se v Londýně koná vystoupení komika Petera Kaye. Ve dnech 13., 14. a 16. prosince se v Glasgow pořádají koncerty skotského písničkáře Paola Nutiniho.

„Naše zpráva pro veřejnost je, omlouváme se, že vám způsobujeme nepříjemnosti, ale vyzýváme vás, abyste svůj hněv a frustraci zaměřili na vládu a železniční zaměstnavatele,“ stojí v prohlášení RMT.

To ovšem není všechno. Odborový svaz Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen (Aslef) uspořádá stávku už 26. listopadu. Protestní akce se dotkne 12 železničních společností.

Stávky ohrožují hotelový byznys

RMT tvrdí, že dopravce Network Rail nedokázal vyjednat výhodnější podmínky, přestože pozastavil předchozí plány na stávku. Skupina Rail Delivery Group zastupující železniční společnosti však tvrdí, že v posledních dvou týdnech naopak dosáhla pokroku. „Poprvé za několik měsíců vidíme obrysy důvěryhodné dohody,“ tvrdí Rail Delivery Group.

Mluvčí skupiny vyzval odboráře, aby zůstali u jednacího stolu ve prospěch cestujících, podniků, maloobchodníků a pohostinství během vánočního období, v němž jsou závislí na obchodu.

Hoteliérka z Blackpoolu Claire Smith uvedla, že stávky mohou významně narušit obchod v přímořském letovisku Lancashire. Řekla, že navzdory stávkám a chaosu na letištích kvůli nedostatku personálu považuje léto za „skvělou“ sezónu. „Ale teď je situace úplně jiná,“ řekla.

Smith přiznala, že období mezi začátkem roku a Velikonoci je obvykle velice chudé a lidé teď navíc šetří kvůli vysokým životním nákladům. „Takže jsme se tím dostali do velice obtížné situace,“ myslí si Smith, která však železničářům fandí. Ale přeje si, aby usedli k jednacímu stolu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ