13.9 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

EU by mohla zaplatit za vakcíny téměř 10 miliard eur

Zdroj:Reuters

Evropská unie by mohla zaplatit téměř 10 miliard eur za zajištění stovek milionů dávek vakcín vyvinutých společnostmi Pfizer-BioNTech a CureVac. Agentuře Reuters to řekl úředník EU.

EU souhlasila zaplatit 15,5 euro za potenciální dávku vakcíny proti covid-19 vyvinutou společnostmi Pfizer a BioNtech. Smlouva je na 200 milionů dávek, čímž se dostáváme na hodnotu 3,1 miliardy eur. S možností koupit v rámci dohody dalších 100 milionů dávek se cena navyšuje na 4,65 miliardy eur.

Informace o cenách dávek dosud nebyly zveřejněny. Nyní se tak ukazuje, že EU platí za dávku v počáteční dodávce této vakcíny méně než USA. Americká vláda se se společností Pfizer dohodla v červenci. A to na zaplacení 19,5 dolarů za dávku u prvních 100 milionů, s možností koupit dalších 500 milionů za podmínek, které budou sjednány samostatně. Dle úředníka EU nižší cena částečně odráží finanční podporu poskytovanou Evropskou unií společnosti BioNTech na vývoj této vakcíny.

EU se také dohodla, že zaplatí 10 euro za dávku od kandidáta CureVac. Jedná se o slevu z původních 12 eur, jež společnost v počátku stanovila. V případě této společnosti by se mělo jednat o počáteční dodávku 225 milionů dávek s možností zakoupení dalších 180 milionů. Není ovšem jasné, zdali by dodatečných 180 milionů stálo 10 nebo 12 euro. V případě levnější varianty by EU zaplatila celkem 4,05 miliardy eur.

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu uvedly, že konečná data ukazují, že jejich vakcína je z 95% účinná, a že by ji mohli začít distribuovat před Vánoci, pokud si zajistí nouzová oprávnění.

Pfizer-BioNTech i CureVac vakcíny jsou založeny na nové technologii messenger RNA a jsou navrženy tak, aby byly podány ve dvou dávkách. Očkování jedné osoby by tak stálo 20-31 eur.

Za účelem zajištění dodávky vakcíny Pfizer-BioNTech uhradila EU nevratnou zálohu. Částka nebyla zveřejněna, ale úředník uvedl, že společnostem bylo vyplaceno 700 milionů eur.

Dohodnutá cena 15,5 euro by poté byla zaplacena pouze těmi evropskými vládami, které by byly ochotny vakcínu koupit, a to pouze v případě, že bude schválena regulačním orgánem EU jako bezpečná a efektivní.

EU také požadovala od společností Pfizer a BioNTech, aby přijaly „doložku o porušení smlouvy“, pokud budou dávky přesměrovány do Spojených států, uvedl zdroj. V takovém případě bude státům EU vráceno 50% peněz, které zaplatily.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.