8 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

Evropská komise se chystá prověřit Česko. Nelíbí se jí nákup armádních vrtulníků za 17 miliard

Evropská komise zahájila řízení s Českou republikou kvůli nákupu amerických vojenských vrtulníků, který je považován za porušení směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany.

Tento krok přišel po tom, co ČR podepsala mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř bitevníků Viper od společnosti Bell. Celková hodnota nákupu je přibližně 17 miliard korun. Dohoda byla uzavřena již v roce 2019 mezi tehdejšími ministry obrany ČR a USA, Lubomírem Metnarem a Markem Esperem​​.

Evropská komise vyjádřila obavy, že Česká republika nepostupovala podle pravidel EU pro veřejné zakázky v obranném sektoru. Proto České republice poslala formální výzvu kvůli údajnému porušení těchto povinností. ČR má nyní dva měsíce na to, aby odpověděla na tuto výzvu a vyřešila všechny nedostatky​​.

Možný přestupek při uzavírání smlouvy

Kromě toho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vede správní řízení s ministerstvem obrany kvůli možnému přestupku při uzavírání smlouvy na nákup vrtulníků. Zvláštní pozornost byla věnována skutečnosti, že ministerstvo uzavřelo smlouvu ještě před vyřešením námitky od italské firmy Leonardo, která měla také zájem o zakázku.

ÚOHS povolil ministerstvu pokračovat v nákupu i přes chyby, které byly během výběrového procesu zjištěny, zdůrazňujíc, že zákaz plnění smlouvy by ohrozil bezpečnostní zájmy státu​​.

Tento případ je příkladem složitosti veřejných zakázek v oblasti obrany a zdůrazňuje důležitost dodržování regulací a směrnic Evropské unie. Celkově tato situace ukazuje na výzvy, kterým čelí státy při modernizaci svých obranných sil v rámci mezinárodních a domácích právních rámců.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

3 KOMENTÁŘE

  1. hiI like your writing so much share we be in contact more approximately your article on AOL I need a specialist in this area to resolve my problem Maybe that is you Looking ahead to see you

  2. I do not even know how I ended up here but I thought this post was great I do not know who you are but certainly youre going to a famous blogger if you are not already Cheers

Comments are closed.