25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Evropská komise se chystá prověřit Česko. Nelíbí se jí nákup armádních vrtulníků za 17 miliard

Evropská komise zahájila řízení s Českou republikou kvůli nákupu amerických vojenských vrtulníků, který je považován za porušení směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany.

Tento krok přišel po tom, co ČR podepsala mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř bitevníků Viper od společnosti Bell. Celková hodnota nákupu je přibližně 17 miliard korun. Dohoda byla uzavřena již v roce 2019 mezi tehdejšími ministry obrany ČR a USA, Lubomírem Metnarem a Markem Esperem​​.

Evropská komise vyjádřila obavy, že Česká republika nepostupovala podle pravidel EU pro veřejné zakázky v obranném sektoru. Proto České republice poslala formální výzvu kvůli údajnému porušení těchto povinností. ČR má nyní dva měsíce na to, aby odpověděla na tuto výzvu a vyřešila všechny nedostatky​​.

Možný přestupek při uzavírání smlouvy

Kromě toho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vede správní řízení s ministerstvem obrany kvůli možnému přestupku při uzavírání smlouvy na nákup vrtulníků. Zvláštní pozornost byla věnována skutečnosti, že ministerstvo uzavřelo smlouvu ještě před vyřešením námitky od italské firmy Leonardo, která měla také zájem o zakázku.

ÚOHS povolil ministerstvu pokračovat v nákupu i přes chyby, které byly během výběrového procesu zjištěny, zdůrazňujíc, že zákaz plnění smlouvy by ohrozil bezpečnostní zájmy státu​​.

Tento případ je příkladem složitosti veřejných zakázek v oblasti obrany a zdůrazňuje důležitost dodržování regulací a směrnic Evropské unie. Celkově tato situace ukazuje na výzvy, kterým čelí státy při modernizaci svých obranných sil v rámci mezinárodních a domácích právních rámců.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.