Evropská komise zahájila řízení s Českou republikou kvůli nákupu amerických vojenských vrtulníků, který je považován za porušení směrnice o veřejných zakázkách v oblasti obrany.
Tento krok přišel po tom, co ČR podepsala mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových vrtulníků Venom a čtyř bitevníků Viper od společnosti Bell. Celková hodnota nákupu je přibližně 17 miliard korun. Dohoda byla uzavřena již v roce 2019 mezi tehdejšími ministry obrany ČR a USA, Lubomírem Metnarem a Markem Esperem.
Evropská komise kárá Česko kvůli nákupu vrtulníků z USA za 17 miliard. #komise #vrtulniky https://t.co/E6i4GF04na
— Echo24.cz (@echo24cz) February 7, 2024
Evropská komise vyjádřila obavy, že Česká republika nepostupovala podle pravidel EU pro veřejné zakázky v obranném sektoru. Proto České republice poslala formální výzvu kvůli údajnému porušení těchto povinností. ČR má nyní dva měsíce na to, aby odpověděla na tuto výzvu a vyřešila všechny nedostatky.
Možný přestupek při uzavírání smlouvy
Kromě toho Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vede správní řízení s ministerstvem obrany kvůli možnému přestupku při uzavírání smlouvy na nákup vrtulníků. Zvláštní pozornost byla věnována skutečnosti, že ministerstvo uzavřelo smlouvu ještě před vyřešením námitky od italské firmy Leonardo, která měla také zájem o zakázku.
ÚOHS povolil ministerstvu pokračovat v nákupu i přes chyby, které byly během výběrového procesu zjištěny, zdůrazňujíc, že zákaz plnění smlouvy by ohrozil bezpečnostní zájmy státu.
Tento případ je příkladem složitosti veřejných zakázek v oblasti obrany a zdůrazňuje důležitost dodržování regulací a směrnic Evropské unie. Celkově tato situace ukazuje na výzvy, kterým čelí státy při modernizaci svých obranných sil v rámci mezinárodních a domácích právních rámců.