18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Automobilky Fiat Chrysler a PSA se spojily, vznikne čtvrtý největší výrobce automobilů na světě

Dlouho očekávaná dohoda, automobilky Fiat Chrysler (FCA) a Peugeot S.A. (PSA) se v sobotu spojily. Fúzí tak vznikne firma Stellantis, která se stává čtvrtým největším výrobcem aut na světě. Dle agentury Reuters má nově vzniklá automobilka dostatek peněz na to, aby financovala přechod na elektrický pohon a postavila se větším rivalům jako je Toyota a Volkswagen.

Logo Stellantis
Nová společnost ponese název Stellantis.

Italsko-americké společnosti FCA a jejímu francouzskému konkurentovi PSA trvalo více než rok, než dokončily fúzi v hodnotě 52 miliard dolarů. Plány na sloučení těchto dvou společností byly poprvé oznámeny v říjnu roku 2019. Akcionáři dali fúzi zelenou na začátku tohoto roku.

Roční produkce Stellantis by měla být přibližně 8,1 milionu vozidel a tržby by se měly pohybovat přes 165 miliard eur. Pod Stellantis bude spadat 14 značek jako je Fiat, Maserati, Jeep, Peugeot, Citroën a Opel. Společnost bude zaměstnávat kolem 400 000 lidí.

S akciemi firmy se v pondělí začne obchodovat na burzách v Miláně a Paříži, a v úterý v New Yorku.

Logo Fiat a Peugeot
Automobilky Fiat Chrysler (FCA) a Peugeot S.A. (PSA) se v sobotu spojily.

„Fúze mezi Peugeot S.A. a Fiat Chrysler Automobiles N.V., která povede k vytvoření společnosti Stellantis N.V., vstoupila v platnost dnes,“ uvedly v sobotu obě automobilky ve svém prohlášení.

Stellantis povede současný výkonný ředitel PSA Carlos Tavares. Analytici a investoři se nyní zaměřují na to, jak se mu podaří poprat s obrovskými výzvami, kterým firma čelí. Tavaris bude nyní muset řešit nadměrnou výrobní kapacitu, slabý výkon v Číně a stejně jako konkurence se soustředit na výrobu elektrických vozidel, do čehož bude muset společnost investovat miliardy.

„Bude to krok za krokem, také proto, aby trh mohl lépe ocenit každý jednotlivý krok. Myslím, že do roka nebudeme mít všechny podrobnosti,“ řekl Marco Santino, partner konzultantské společnosti Oliver Wyman.

„Ukázalo se, že je to ten typ člověka, který dává přednost činu před slovy, takže si nemyslím, že bude vydávat hlasitá prohlášení nebo se bude snažit nadprodávat cíle,“ dodal.

Ve funkci generálního ředitele společnosti Stellantis uspořádá Tavares svou první tiskovou konferenci v úterý. Ředitel FCA Mike Manley povede klíčové severoamerické operace společnosti Stellantis.

Obě dvě firmy uvedly, že díky fúzi může dojít ke snížení ročních nákladů o více než 5 milliard eur, a to aniž by došlo k uzavření závodů. Investoři čekají na podrobnosti, jak toho firma dosáhne.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ