9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

Výbor Commons Treasury Committee odhalil, že tyto zakázky v hodnotě přibližně 1,4 miliardy liber byly zadány až poté, co Nejvyšší soud zjistil četné chyby a omyly v softwaru Horizon společnosti Fujitsu.

Smlouvy má uzavřené i Bank of England

Výbor si minulý měsíc vyžádal podrobnosti o smlouvách se společností Fujitsu od organizací, jako jsou HM Revenue and Customs (HMRC), Financial Conduct Authority (FCA) a Bank of England (BoE). V sobotu odhalil, že všechny tři tyto organizace utratily značné částky se společností Fujitsu Services Ltd nebo subjekty vlastněnými společností Fujitsu Global.

HMRC poskytl společnosti Fujitsu od rozhodnutí z roku 2019 osm smluv v hodnotě 1,39 miliardy GBP. Šest smluv, které byly uzavřeny před tímto rozhodnutím, zůstalo aktivních i po roce 2019, ale od té doby již skončily.

FCA souhlasila se smlouvami v hodnotě přibližně 630 milionů GBP z roku 2007, které pokračovaly i po rozsudku Vrchního soudu. A stále udržuje šest smluv v celkové hodnotě přibližně 9 milionů GBP. Bank of England potvrdila smlouvu v hodnotě 417 000 GBP z roku 2019, která skončila v srpnu 2020.

Vyšetřování skandálu s chybným softwarem pošty

Výbor se dotazoval, zda byla při výběrovém řízení zvážena role společnosti Fujitsu ve skandálu Horizon. Také zda se v souvislosti s tímto skandálem uvažovalo o vypovězení smluv. Pouze FCA však potvrdil, že zvažoval ukončení smlouvy se společností Fujitsu kvůli špatným výsledkům. Nakonec se však rozhodl její služby zachovat.

Harriett Baldwinová, předsedkyně výboru a poslankyně za torye, prohlásila: „Objevili jsme některé informace, které podle mého názoru přesahují rámec toho, co je známo úřadu vlády. Doufám, že to napomůže transparentnosti a kontrole role společnosti Fujitsu jako dodavatele pro veřejný sektor.“

V rámci skandálu byly v letech 1999-2015 kvůli chybnému účetnímu systému společnosti Fujitsu neprávem stíhány stovky zaměstnanců pošty po celém Spojeném království. Je znám jako nejrozsáhlejší justiční omyl v britské historii. V roce 2019 Nejvyšší soud rozhodl, že software obsahoval „chyby, omyly a nedostatky“.

Společnost Fujitsu od té doby nabídla poškozeným „hlubokou omluvu“ a zavázala se přispět na výplatu odškodnění pro neprávem odsouzené. Společnost rovněž souhlasila s tím, že pozastaví podávání nabídek na práci u nových vládních zákazníků. A to dokud nebude uzavřeno probíhající zákonné vyšetřování skandálu.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

3 KOMENTÁŘE

  1. hiI like your writing so much share we be in contact more approximately your article on AOL I need a specialist in this area to resolve my problem Maybe that is you Looking ahead to see you

Comments are closed.