25.4 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

Výbor Commons Treasury Committee odhalil, že tyto zakázky v hodnotě přibližně 1,4 miliardy liber byly zadány až poté, co Nejvyšší soud zjistil četné chyby a omyly v softwaru Horizon společnosti Fujitsu.

Smlouvy má uzavřené i Bank of England

Výbor si minulý měsíc vyžádal podrobnosti o smlouvách se společností Fujitsu od organizací, jako jsou HM Revenue and Customs (HMRC), Financial Conduct Authority (FCA) a Bank of England (BoE). V sobotu odhalil, že všechny tři tyto organizace utratily značné částky se společností Fujitsu Services Ltd nebo subjekty vlastněnými společností Fujitsu Global.

HMRC poskytl společnosti Fujitsu od rozhodnutí z roku 2019 osm smluv v hodnotě 1,39 miliardy GBP. Šest smluv, které byly uzavřeny před tímto rozhodnutím, zůstalo aktivních i po roce 2019, ale od té doby již skončily.

FCA souhlasila se smlouvami v hodnotě přibližně 630 milionů GBP z roku 2007, které pokračovaly i po rozsudku Vrchního soudu. A stále udržuje šest smluv v celkové hodnotě přibližně 9 milionů GBP. Bank of England potvrdila smlouvu v hodnotě 417 000 GBP z roku 2019, která skončila v srpnu 2020.

Vyšetřování skandálu s chybným softwarem pošty

Výbor se dotazoval, zda byla při výběrovém řízení zvážena role společnosti Fujitsu ve skandálu Horizon. Také zda se v souvislosti s tímto skandálem uvažovalo o vypovězení smluv. Pouze FCA však potvrdil, že zvažoval ukončení smlouvy se společností Fujitsu kvůli špatným výsledkům. Nakonec se však rozhodl její služby zachovat.

Harriett Baldwinová, předsedkyně výboru a poslankyně za torye, prohlásila: „Objevili jsme některé informace, které podle mého názoru přesahují rámec toho, co je známo úřadu vlády. Doufám, že to napomůže transparentnosti a kontrole role společnosti Fujitsu jako dodavatele pro veřejný sektor.“

V rámci skandálu byly v letech 1999-2015 kvůli chybnému účetnímu systému společnosti Fujitsu neprávem stíhány stovky zaměstnanců pošty po celém Spojeném království. Je znám jako nejrozsáhlejší justiční omyl v britské historii. V roce 2019 Nejvyšší soud rozhodl, že software obsahoval „chyby, omyly a nedostatky“.

Společnost Fujitsu od té doby nabídla poškozeným „hlubokou omluvu“ a zavázala se přispět na výplatu odškodnění pro neprávem odsouzené. Společnost rovněž souhlasila s tím, že pozastaví podávání nabídek na práci u nových vládních zákazníků. A to dokud nebude uzavřeno probíhající zákonné vyšetřování skandálu.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.