17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Odmítli platit v rublech. Gazprom odstřihl Shell a Ørsted

Ruský plynárenský gigant Gazprom včera oznámil přerušení dodávek plynu pro britskou společnost Shell v Německu a dánskou firmu Ørsted počínaje dnešním dnem. Obě energetické společnosti odmítly splnit požadavky Kremlu platit za plyn v rublech. Gazprom rovněž ze stejného důvodu přerušil dodávky plynu do Nizozemska, upozorňuje stanice BBC a agentura Reuters. 

Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes přerušil dodávky plynu britské ropné firmě Shell v Německu a dánské energetické společnosti Ørsted. V obou případech nedošlo k naplnění požadavků Kremlu platit za plyn v rublech, uvádí stanice BBC News na svém serveru. 

Gazprom včera zastavil dodávky zemního plynu do Nizozemska. Nizozemská obchodní společnost GasTerra podle Gazpromu neuhradila dubnové dodávky plynu. Firma GasTerra odmítla platit v rublech.

Problémy se zásobováním zemním plynem GasTerra neočekává. Společnost Shell také uklidňuje, že plyn získá z jiných zdrojů. „Budeme pracovat na tom, abychom i nadále zásobovali zákazníky v Evropě prostřednictvím našeho rozmanitého portfolia dodávek plynu,” oznámil mluvčí Shellu. 

Ekonomická dvousečná zbraň 

Evropská unie hodlá do konce roku 2022 kompletně zablokovat dovoz ruské ropy ve snaze zamezit financování ruské války a potrestat Kreml za válečné zločiny spáchané na Ukrajině. 

Evropa čerpá z Ruska asi 40 procent zemního plynu. Některé země jsou však na ruských fosilních palivech více závislé než jiné. Nečekané ukončení dodávek do Evropy by mohlo vyvodit obrovský ekonomický dopad. 

Odborník na tuto problematiku Nathan Piper ze společnosti Investec před urputnou snahou snížit závislost na ruské ropě a plynu varuje. Bojkot ruského zemního plynu je dvousečnou zbraní a souvisí s výrazným nárůstem cen, což hraje Rusku do karet. 

Dodal, že aktuální geopolitické napětí zasáhlo trh s ropou a zemním plynem, který nebyl v kondici již před vypuknutím války na Ukrajině. 

V obavách z omezení ruských dodávek plní jednotlivé státy zásobníky zemním plynem na zimu již nyní. To je důvod, proč lídři EU rozhodli o postupném distancování od ruského zemního plynu. Získat čas.

Jelikož však jednotlivé státy odmítají platit v rublech, Gazprom již zastavil dodávky zemního plynu do Bulharska a Polska, připomíná agentura Reuters. Finsko se rovněž musí obejít bez ruského plynu, a to kvůli vstupu do NATO.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Pokud něco chci , nebo to potřebuji , tak si to musím koupit. A domluvit cenu a samozřejmě v jaké měně. Tomu se říká obchod a většinou to způsobuje přesně opačný problém , než je válečný stav. My plyn ani ropu a vlastně ani nic nemáme , tak si to musíme koupit. A protože jsme si s těmi , co suroviny mají , docela vyrobili špatné vztahy , tak moc toho nenakoupíme a nebo 5x dráž přes překupníka. Já tady v této zemi platím daně a také politiky , kteří mají řešit to , aby se zde dalo lépe a lépe žít. Pro lidi. Zatím to vypadá – dle cen které vidím a za které kupuji , že naši politici jsou spřaženi s druhou stranou a dostávají provize z vysokých cen. Jestli někomu něco slíbili za své zvolení , či si jenom mastí kapsy , nevím. Ale prosím ,konejte něco a jednejte , nebo si svúj vysoký plat nezasloužíte. A nebo budete čekat tak dlouho , až si to lid upraví sám. A pak nevím , kam se ukryjete , nebo odjedete , nebot Brusel je plnej a Argentina tam již svoje má. I když , zase musím uznat , že v této republice ja takové bohatství , co vytvořili naši otcové , že ani po 30 letech pustého plenění a prodeje , je ještě několik soust / ČEZ, Pošta , Dráhy, / co půjde ještě prodat. A ODS jako obchodník je zase u moci. A těch peněz , co je mezi lidma. Asi to vidím moc černě , vždyť to nikomu nevadí. Tak pěkný den.

    • Ty žiješ zřejmě v socialismu ,To nevíš ,že již MARX psal o kapitalismu a jeho praktikách. Doporučuji ti přečíst několikrát Karla Marxe a nebudeš tu psát takové naivní přání.

  2. To ,že Rus uzavírá kohoutky s plynem, dává jasný signál co bude následovat .Důvody již má, tak očekávám že se v zimě budeme modlit, aby se mráz vyhnul Česku .Já jsem již koupil 4 vatové spacáky.

Comments are closed.