Bezkontaktní platby, mobilní bankovnictví, kryptoměny, ale i zapřisáhlá preference hotovosti. Každá generace přistupuje k penězům jinak. Někdo se stále spoléhá na pobočky, jiný už neví, jak vypadá platební karta, protože platí jen telefonem. Jak se liší platební návyky generací X, Y, Z a A a co jim v bankovnictví vyhovuje nejvíce?
Generace X (1965–1980): Mezi hotovostí a digitálními službami
Lidé narození mezi lety 1965 a 1980 zažili revoluci bankovnictví na vlastní kůži. Drtivá většina z nich dostala svou první výplatu v hotovosti, ale byla také u vzestupu moderního mobilního bankovnictví. Přestože především starší ročníky stále preferují osobní návštěvu poboček a hotovost v peněžence, nejsou digitálními analfabety.
Podle průzkumu NMS Market Research 66 % lidí ve věku 55–64 let pravidelně využívá mobilní bankovnictví.Hotovost považují za bezpečnostní pojistku, ale zároveň si zvykli na pohodlí online bankovnictví. Je pro ně důležité, aby účet byl přehledný a snadno dostupný z počítače i mobilu.
Co generaci X nabízí mBank?
U mBank generace X ocení přehledné mobilní bankovnictví s intuitivním ovládáním a precizním zabezpečením financí. Založení bankovního účtu není podmíněno návštěvou pobočky, ale pokud potřebují osobní kontakt, stále ji mohou navštívit.
Generace Y (1981–1996): Digitální bankovnictví jako standard
Mileniálové neboli generace Y jsou první generací, která zažila přechod k plně digitálnímu bankovnictví. Už téměř nechodí na pobočky, pokud nemusí. K placení nákupů používají digitální peněženky a zvykli si platit chytrým telefonem nebo hodinkami.
Generace Y nepoužívá bankovní účty jen jako úložiště peněz, ale také jako nástroje pro jejich správu. Přibližně 45 % z nich také aktivně investuje do fondů, akcií nebo kryptoměn.
Co generaci Y nabízí mBank?
Mileniálové chtějí mít finance pod kontrolou kdykoliv a odkudkoliv, ale zároveň myslí na budoucnost. Proto ocení spořicí účet s automatickým spořením a možností nastavení různých cílů, ať už na rezervu na nečekané výdaje, dovolenou, nebo studium dětí. Jako rodiče také uvítají správu dětského účtu z mobilu. Díky ní mají přehled nad rodinnými financemi na jednom místě, jednoduše a bez starostí.
Generace Z (1997–2012): Bankovky nejsou třeba, telefon stačí
Generace Z je první, která bankovky téměř nepotřebuje. Bankovnictví je pro ně mobilní a bankovní účty jsou součástí jejich digitálního ekosystému. Je první generací, která banky téměř nenavštěvuje. Dokonce až 29 % mladých do 25 let nikdy nenavštívilo žádnou pobočku. Vše řeší prostřednictvím chytrého telefonu. Bezkontaktní platby, chytré hodinky a online bankovní aplikace jsou pro ně přirozenější než hotovost.
Co generaci Z nabízí mBank?
Pro generaci, která žije online, je bankovnictví mBank přirozenou volbou. 100% digitální správa účtu a intuitivní rozhraní dělají z financí snadnou součást každodenního života. Stylové placení prstenem nebo platby přímo z auta jsou pouze třešničkou na dortu.
Generace A (2013–současnost): Bankovnictví budoucnosti
Dnešní děti zatím do světa financí teprve pronikají, ale je jasné, že jejich platební návyky budou ještě více propojené s digitálními technologiemi. Očekává se, že se budou spoléhat na biometrické platby a nositelnou elektroniku.
Co generaci A nabízí mBank?
Banky už nyní přemýšlejí, jak přizpůsobit bankovní služby i těm nejmladším klientům, a proto přišla mBank jako první banka v tuzemsku s platebním náramkem. Děti nemusejí nosit kartu, a přitom mohou bezpečně platit v obchodech. Rodiče mají nad účtem plnou kontrolu, mohou sledovat transakce a v případě potřeby náramek okamžitě zablokovat.
Co si z toho odnést?
Každá generace má své zvyky, ale rozdíly se postupně stírají. Všichni však ocení spolehlivého a moderního partnera, který nabízí jednoduché a bezpečné bankovnictví přizpůsobené na míru jeho potřebám. A tím je digitální banka budoucnosti, mBank.