Ghanská vláda pracuje na nové politice nákupu ropných produktů za zlato, nikoli za rezervy v amerických dolarech. Uvedl to ve čtvrtek na Facebooku viceprezident Mahamudu Bawumia. Informovala o tom agentura Reuters či Al Jazeera.
Tento krok má řešit zmenšující se rezervy v cizí měně spojené s poptávkou po dolarech ze strany dovozců ropy. To oslabuje místní měnu Ghanský cedi a zvyšuje životní náklady.
Ghana plans to buy oil with gold rather than dollar reserves https://t.co/PeXTRFPF4R pic.twitter.com/6274LInuZ4
— Nairametrics (@Nairametrics) November 25, 2022
Hrubé mezinárodní rezervy Ghany činily na konci září 2022 přibližně 6,6 miliardy dolarů. To odpovídá pokrytí dovozu za méně než tři měsíce. Oproti konci loňského roku, kdy rezervy činily 9,7 miliardy dolarů, došlo tedy ke značnému poklesu.
Novou politiku by podle plánu měla Ghana začít provádět v prvním čtvrtletí roku 2023. Měla by „zásadně změnit platební bilanci země a výrazně snížit přetrvávající znehodnocení domácí měny,“ cituje Bawumiu agentura Reuters.
Použití zlata by zabránilo tomu, aby směnný kurz přímo ovlivňoval ceny paliv nebo energií. Domácí prodejci by totiž již nepotřebovali devizy k dovozu ropných produktů, vysvětlil.
„Výměna zlata za ropu představuje velkou strukturální změnu,“ dodal.
Ghana jedná o záchranném balíčku
Navrhovaná politika je neobvyklá, píše server Al Jazeera. Zatímco země někdy obchodují s ropou za jiné zboží nebo komodity, takové obchody obvykle zahrnují zemi produkující ropu, která dostává neropné zboží spíše než opak.
Ghana těží ropu, ale u rafinovaných ropných produktů se spoléhá na dovoz. Její jediná rafinerie byla totiž po explozi v roce 2017 uzavřena.
Oznámení Bawumia bylo zveřejněno, když ministr financí Ken Ofori-Atta oznámil opatření ke snížení výdajů a zvýšení příjmů ve snaze vypořádat se s rostoucí dluhovou krizí.
Při prezentaci rozpočtu na rok 2023 parlamentu ve čtvrtek Ofori-Atta varoval, že západoafrický národ je vystaven vysokému riziku dluhové tísně. Také znehodnocení cedi vážně ovlivňuje schopnost Ghany spravovat svůj veřejný dluh.
Vláda vyjednává o záchranném balíčku s Mezinárodním měnovým fondem, protože země produkující kakao, zlato a ropu čelí nejhorší ekonomické krizi za generaci.