Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) předpokládá, že letošní schodek leteckých společností bude ve výši 118,5 miliard dolarů. V následujícím roce se bude jednat o ztrátu dalších 38,7 miliard dolarů. Celkem tedy ztráta dosáhne 157 miliard dolarů během tohoto dvouletého období. Tento odhad zveřejnila organizace IATA v úterý.
Organizace IATA odhadovala v červnu ztrátu za dvouleté období ve výši 100 miliard dolarů. Aktuální předpověď zhoršuje výhled tohoto odvětví, které nadále čelí mnoha výzvám, a to i přes pozitivní zprávy týkající se vakcín. „Pozitivní dopad, který to bude mít na ekonomiku a leteckou dopravu, nenastane masivně dříve než v polovině roku 2021,“ uvádí pro agenturu Reuters generální ředitel IATA Alexandre de Juniac.
Dle odhadů IATA počet cestujících v letošním roce poklesne na 1,8 miliardy z 4,5 miliard v roce 2019. V příštím roce se obnoví jen částečně na 2,8 miliardy. Očekává se, že příjmy z osobní dopravy v roce 2020 klesnou o 69% na 191 miliard dolarů.
„To je zdaleka největší šok, jaký průmysl zažil v období po druhé světové válce,“ řekl hlavní ekonom IATA Brian Pearce.
Dle prognóz dojde k výraznému opětovnému otevření hranic do poloviny příštího roku. K tomu by měla přispět kombinace testování a nasazení vakcín. IATA zopakovala svou výzvu vládám, aby nahradily karantény, které potlačují cestování, testováním.
Některé vlády a letecké společnosti, jako například australská Qantas, tvrdí, že cestující pravděpodobně budou potřebovat očkování pro cestování na dlouhé vzdálenosti. Dle Juniaca je ale nepravděpodobné, že by tento přístup fungoval všude.
„Zabránilo by to lidem, kteří odmítají (vakcínu) cestovat. Systematické testování je pro znovuotevření hranic ještě důležitější než vakcína,“ dodává.
Průměrná letecká společnost má dle Pearce nyní dostatek likvidit, aby přežila dalších 8,5 měsíce. Některé mají ovšem jen týdny.