Obchod s kryptoměnami se Indie snaží potlačit ve stejnou dobu, kdy nejznámější z nich, bitcoin, dosáhl o víkendu své rekordní hodnoty. Pokud by projednávaný zákon prošel, bylo by ve státě trestné kryptoměny těžit, obchodovat s nimi, ale také je pouze vlastnit. Jednalo by se tak o nejpřísnější legislativu na světě omezující digitální měny. Není však dosud jasné, jaká forma pokuty či trestu by majitele čekala. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na nejmenovaný zdroj z tamní vlády.
Poté, co by případný zákaz kryptoměn v Indii prošel, měli by investoři šest měsíců na to, aby své zisky zpeněžili. Po uplynutí této doby by už měny byly považovány za ilegální. Nejmenovaný zdroj však neupřesnil, jak by se obchodování s nimi trestalo. Indická vláda ale zároveň chystá plán pro vytvoření vlastní oficiální digitální měny. Na tu by se pak nově platné zákony nevztahovaly. Podle zdroje osloveného Reuters jsou si indičtí zákonodárci jistí tím, že by v parlamentu návrh prošel. Většinu totiž drží vláda současného premiéra Narendra Modiho.
Zvěsti o tom, že vláda podobný zákon chystá se nesou Indií už od ledna, kdy tamní vláda podobné úmysly oznámila. Přesto však obchod s kryptoměnami roste, v současnosti do něj investuje přes 8 milionů lidí s vlastnictvím více než 1,4 miliard amerických dolarů. „Zisky se každý měsíc rapidně násobí, a proto nikdo nechce zůstat stranou. I když lidé kvůli možnému vládnímu zákazu panikaří, žene je dál chamtivost,“ uvedl pro Reuters investor do kryptoměn Sumnesh Salodkar.
Kryptoměny neodmítáme, uvedla ministryně financí. Zdroj Reuters z indické vlády ale tvrdí něco jiného
Přitom indická ministryně financí Nirmala Sitharaman o víkendu na konferenci Conclave South v televizní stanici India Today uvedla, že vláda plošný zákaz kryptoměn nechystá. Mezi investory se tak znovu zvedla naděje, kterou však report agentury Reuters opět potlačil. „Můžu vám pouze prozradit, že se neuzavíráme před novými možnostmi a hledáme způsoby, jak v digitálním světě a s kryptoměnami experimentovat,“ uvedla rovněž Sitharaman před měsícem pro CNBC. Co tedy investory čeká, budou muset prozradit až další kroky indické vlády.
Přesto, že tamní vláda proti „soukromým“ kryptoměnám bojuje, chtěla by i nadále podpořit vývoj blockchainu, technologie umožňující jejich transakci. Ta totiž může v budoucnu znamenat revoluci v mezinárodních platbách. Důvod pro plošné zakázání digitálních měn jako je Zebpay, Coinsecure, Unocoin, Koinex či Pocket Bits pak pochází mimo jiné z kontroverze, která se k nim váže. Kvůli tomu, že není bitcoin a jiné měny regulovaný, mohl by se používat také pro transakce na černém trhu.
V roce 2017 se tak v Indii objevily žádosti u Nejvyššího soudu, aby byly kryptoměny regulovány. Centrální indická banka se také snažila ostatním bankám zakázat s kryptoměnami obchodovat. Tento návrh ale nakonec minulý rok neprošel u tamního Nejvyššího soudu. Bance údajně vadil především risk pro finanční stabilitu, kterou s sebou digitální měny nesou. Pokud by ale nyní plošný zákaz prošel, hrozí podle investorů odliv expertů do států, kde jsou kryptoměny pouze regulovány jako je Švýcarsko, Singapur, Estonsko či USA.