Únorové zpomalení inflace v Německu podporuje plán Evropské centrální banky (ECB) zahájit snižování úrokových sazeb do poloviny roku 2024.
Podle statistického úřadu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,7 procent, což je pokles z lednových 3,1 procent. To se shoduje s předpověďmi ekonomů a podporuje očekávání ECB, že růst spotřebitelských cen bude v nadcházejících měsících nadále slábnout směrem k 2procentnímu cíli.
German inflation slowed in February, feeding expectations that the ECB will start lowering interest rates around the middle of the year https://t.co/f7hipu7MwX
— Bloomberg (@business) February 29, 2024
„Mnozí představitelé naznačují, že první snížení výpůjčních nákladů ze současných 4 procent by mohlo být možné na červnovém zasedání,“ uvedl ekonom Martin Ademmer. Zároveň však poznamenal, že přetrvávající jádrová inflace by mohla u jestřábích německých politiků vyvolat obavy z předčasného snížení sazeb.
Předpokládá se pozitivní vývoj v celém měnovém bloku
Inflace se zmírnila také ve Francii a Španělsku. Výsledek druhého jmenovaného státu však byl o něco vyšší, než se očekávalo. Panuje předpoklad, že údaje za celou eurozónu ukáží pokračující pozitivní vývoj cen v celém měnovém bloku. Zveřejněny mají být v pátek. Přičemž inflace se zmírnila z 2,8 procent na 2,5 procenta.
Načasování snížení sazeb však závisí na vývoji inflace a nadměrný růst mezd by mohl tento proces potenciálně oddálit. Prezident Bundesbanky Joachim Nagel i jeho slovinský protějšek Bostjan Vasle varovali před předčasným uvolněním měnové politiky s tím, že jasný cenový výhled se teprve objeví.
Podle posledních vládních údajů mezitím prodeje rezidenčních nemovitostí v lednu klesly na nejnižší úroveň od roku 2013. Francouzská inflace rovněž zpomalila na nejslabší úroveň od září 2021, což dále podnítilo debatu o tom, kdy by ECB měla snížit úrokové sazby.