15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Inflace ve Spojeném království v listopadu mírně zpomalila

Inflace ve Spojeném království v listopadu zpomalila na 10,7 procenta, neboť klesly ceny pohonných hmot, píše CNBC. Vysoké ceny potravin a energií však stále tlačí na domácnosti i politiku státu, jehož ochromují předvánoční stávky. Krize životních nákladů v Británii potrvá i příští rok, varují podle The Guardian ekonomové.

Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali listopadovou inflaci v Británii na 10,9 procenta. Britský národní statistický úřad však zveřejnil údaje, podle nichž inflace v listopadu zpomalila na 10,7 procenta, uvedla televize CNBC.

Meziročně inflace v listopadu vzrostla jen o 0,4 procenta oproti říjnu, kdy vyskočila o dvě procenta. V říjnu se inflace pohybovala na 41letém maximu 11,1 procenta. Za listopadovým poklesem stojí hlavně pokles cen pohonných hmot.

Růst cen naopak stimulovalo zdražování potravin, energií a služeb, jako jsou restaurace, hospody a kavárny. Bank of England z toho důvodu oznámí další krok v měnové politice ve čtvrtek. Očekává se, že zvýší úroky o dalších 50 bazických bodů na 3,5 procenta.

Británie čelí vysokým životním nákladům a mzdové krizi. Občané si stěžují na platy neodpovídající cenám. Firmy sice zvyšují platy rekordním tempem, aby si pracovní sílu udržely či získaly čerstvou, inflace ovšem částky výrazně ohlodává.

Zpomalení inflace je naděje, ale…

Ve Spojeném království probíhají nebo se teprve chystají masivní stávky železničářů, zdravotníků, hasičů a dalších segmentů. Odboráři totiž bojují za vyšší mzdy v zemi, v níž je zároveň po brexitu sháňka po nedostatečné pracovní síle.

Podle Úřadu pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) poklesne reálný příjem domácností v Británii v letech 2022 až 2023 o 4,3 procenta. Ostrovní stát stojí tváří v tvář největšímu propadu životní úrovně od vedení záznamů.

Britský ministr financí Jeremy Hunt z toho důvodu minulý měsíc oznámil prudké zvýšení daní a škrty ve výdajích, aby vláda zaplnila rozšiřující se díru ve veřejných financích.

Zpomalení inflace v Británii i USA je však nadějí, že dosáhla vrcholu. Ekonomové očekávají, že příští rok začne výrazně zpomalovat. Jiní experti však varují před inflačními výkyvy kvůli různým dlouhodobým faktorům v globální ekonomice či dominovým efektem, neboť topná sezóna po relativně mírném podzimu teprve začala.

Ekonomové z Resolution Foundation navíc podle deníku The Guardian upozornili, že krize životních nákladů v Británii neustoupí ani v příštím roce, přestože tempo růstu cen v zemi v listopadu mírně zpomalilo.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.