18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Izraelská ekonomika přijde během přísnějšího lockdownu až o 4 miliardy šekelů týdně

Od středeční půlnoci Izrael ještě zpřísnil aktuální v pořadí už třetí národní lockdown. Dle očekávání vlády a centrální banky bude stát ekonomiku země až 4 miliardy šekelů (26,7 miliard korun) týdně. Informovala o tom agentura Reuters.

V pořadí už třetí celonárodní uzavření země započalo 27. prosince. Nová omezení, která lockdown ještě zpřísní, vstoupila v platnost ve středu o půlnoci a budou trvat 14 dní. Předseda vlády Benjamin Netanjahu označil omezení za poslední izraelské úsilí zastavit prudký nárůst případů onemocnění covid-19.

Izraeli se již podařilo proočkovat 15% ze svých 9 milionů obyvatel. Předčil tak kteroukoliv jinou zemi. Očkování zahájila země již 19. prosince. Od té doby opakovaně překonala svůj cíl naočkovat 150 000 lidí denně. Přednost mají osoby starší 60 let, zdravotníci a lidé, kteří jsou zranitelní.

Na počátku posledního lockdownu odhadovala Bank of Israel týdenní ekonomické ztráty ve výši 2,5 miliardy šekelů týdně. Nyní odhaduje, že přísnější omezení pohybu a obchodu zhorší týdenní ztrátu na 3-3,5 miliardy šekelů týdně.

„Jedná se pouze o přímé ztráty během uzavření. Nezahrnuje to průběžné ztráty vzniklé například z bankrotů podniků a trvající nezaměstnanosti,“ uvedla Bank of Israel. Poznamenala také, že tento odhad odráží pouze činnosti, jejichž peněžní hodnota je zahrnuta do hrubého domácího produktu.

Podobně jako izraelská banka, hlavní ekonom ministerstva financí předpokládá ekonomickou ztrátu ve výši 3,5–4,0 miliard šekelů týdně. První dva lockdowny na jaře a na podzim loňského roku stály zemi 5,4 miliardy a 3,2 miliardy šekelů týdně.

V roce 2020 poklesla ekonomika Izraele o 3,7%. Při udržení tempa očkování se ale v roce 2021 předpokládá růst až o 6,3%.

Dle zprávy společnosti Dun & Bradstreet může až 60 000 izraelských podniků v roce 2021 ale skončit. Pokud by se virus nepodařilo do druhé poloviny příštího roku dát pod kontrolu, prognózy by byly ještě horší, a to až 80 000 zavřených podniků. Informoval o tom server The Times of Israel.

Zpráva také uvádí, že v roce 2020 došlo k 70% nárůstu počtu uzavřených podniků. Nejvíce byl zasažen restaurační, stavební a dopravní průmysl spolu s obchody s módou. Výjimkou byl izraelský high-tech průmysl. Export technologií jako jsou softwarové a IT služby vzrostl v lednu až květnu 2020 o 16%.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ