Očekává se, že Kazachstán bude od září prodávat část své ropy prostřednictvím největšího ázerbájdžánského ropovodu. Země hledá alternativy k trase, pro kterou Rusko vyhrožuje uzavřením. Informovala o tom agentura Reuters či US News.
EXCLUSIVE Kazakhstan to start oil sales via Azeri pipeline to bypass Russia https://t.co/auf73kv02D pic.twitter.com/3dS9GpMmb0
— Reuters (@Reuters) August 12, 2022
Vývoz kazašské ropy tvoří více než 1 % světových dodávek, tedy zhruba 1,4 milionu barelů denně. Již 20 let jsou přepravovány ropovodem CPC do ruského černomořského přístavu Novorossijsk, který poskytuje přístup na globální trh.
V červenci ruský soud pohrozil uzavřením CPC, což přimělo kazašskou vládu a velké zahraniční výrobce, aby preventivně uzavřeli smlouvy s jinými partnery. Žádná z alternativ však není tak praktická jako plynovod CPC, což zvyšuje riziko další volatility na energetických trzích.
Krátce poté, co Rusko v únoru napadlo Ukrajinu, mezinárodní ceny ropy dosáhly 14letých maxim. Zůstaly vysoké a v červenci si udržely průměr nad 100 USD za barel.
#CrudeOil Note#WTI trade at 92.94, up +1.10% intra-day. #crude #oil prices struggle to keep #USA #inflation-led gains. Monthly demand forecasts from #OPEC & International Energy Agency #IEA in focus.#energy #forex #stocks #commodities #industry pic.twitter.com/nO8VPNFm4w
— Nick Walterson (@NickWalterson) August 11, 2022
Přes Ázerbájdžán do Turecka
Reuters uvádí, že kazašská státní ropná firma Kazmunaigaz (KMG) pokročila v jednání s obchodním oddělením ázerbájdžánské státní firmy SOCAR o povolení prodeje 1,5 milionu tun kazašské ropy ročně prostřednictvím ázerbájdžánského ropovodu. Ten dodává ropu do tureckého středomořského přístavu Ceyhan.
Konečná smlouva má být podepsána na konci srpna s tím, že toky přes plynovod Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) budou zahájeny o měsíc později, uvedl zdroj.
Při něco málo přes 30 000 bpd je objem nepatrný ve srovnání s obvyklými 1,3-1,4 milionu bpd, které protékají potrubím CPC.
Dalších 3,5 milionu tun kazašské ropy ročně by mohlo začít proudit v roce 2023 dalším ázerbájdžánským ropovodem do gruzínského černomořského přístavu Supsa, uvádí US News.
V kombinaci s toky BTC by se objem rovnal něco málo přes 100 000 bpd, neboli 8 % toků CPC. KMG i SOCAR odmítly situaci a dohodu komentovat.
Spoléhat se na Ázerbájdžán by Kazachstánu umožnilo obejít ruské území. Minulý měsíc Ázerbájdžán uvedl, že přesměruje toky z ropovodu Baku-Supsa do většího potrubí BTC.
Nová trasa BTC však znamená, že Kazachstán se bude muset spoléhat na flotilu malých tankerů, aby přepravily ropu přes Kaspické moře do Baku z jeho přístavu v Aktau. Ten má však omezenou kapacitu.