Francouzská kosmetická značka L’Occitane uvedla, že i přes probíhající invazi na Ukrajině, kterou však neuznává a odsuzuje, nechá kamenné prodejny v Rusku otevřené. Společnost se obává možné odvety na zaměstnancích v zemi. Někteří zákazníci za tohle rozhodnutí L’Occitane kritizují a vyzývají k jejímu bojkotu. Z Ruska se naopak stáhl francouzský módní gigant Chanel. Informuje o tom BBC News.
Francouzská kosmetická značka L’Occitane se po dlouhých diskuzích rozhodla neuzavřít své kamenné prodejny v Rusku. Svůj krok obhajuje snahou ochránit své zaměstnance před možnou odvetou, píše BBC News.
Společnost L’Occitane ruskou invazi na Ukrajině odsoudila. Na protest v Rusku omezila své operace, včetně nových investic a a zastavila dodávky svého zboží do země.
Prodej na eshopech stále funguje. Online prodej v zemi firma odmítla komentovat, stejně tak jako spekulace, jak zastavený dovoz zboží ovlivnil tamní obchody L’Occitane.
„V tuto chvíli nemůžeme zaručit, že všech našich 700 zaměstnanců v Rusku nebude čelit odvetě, pokud v zemi přestaneme působit,” uvedla pro BBC mluvčí L’Occitane. „Obzvláště se obáváme o ty zaměstnance, kteří mají příbuzné na Ukrajině nebo jsou ukrajinského původu.”
„Současně ale jsme pevně oddáni našim partnerům a jejich zaměstnancům na Ukrajině,” pokračovala mluvčí společnosti. L’Occitane ovšem kvůli tomu čelí tvrdé kritice ze strany některých zákazníků, kteří vyzývají k bojkotu společnosti.
Rusko naopak opustil Chanel
L’Occitane má lázně a prodejny hned v několika ruských městech, včetně Moskvy a Petrohradu. Celkově jde o 3 085 maloobchodních prodejen. Minulý rok zde společnost měla tržby v hodnotě 1,5 miliardy eur.
Luxusní módní značka Chanel naopak uzavřela všechny své kamenné prodejny v Rusku a zastavila dovoz svého zboží do země. Zároveň zakázala prodej svého zboží ruským občanům v cizině, kteří s nimi chtějí odcestovat zpět do vlasti.
Chanel kvůli tomu čelí tvrdé kritice, značku dokonce mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zakharova obvinila z rusofobie.
Ze země také odešly značky LVMH, Hermés a Kering. Rusko také opustili technologičtí giganti jako Samsung a Apple.