-1.5 C
Czech
Sobota 2. prosince 2023

Růst cen potravin již třetí měsíc v řadě zpomaluje

Růst cen potravin v červnu již třetí měsíc v řadě zpomaluje, ukázal index cen potravin Organizace spojených národů. Je však nepravděpodobné, že se to v následujících měsících projeví také v nákladech spotřebitelů. Ceny zůstávají na vyšší úrovni než ve stejném období minulého roku. Informovala o tom stanice BBC News. Nejhůře ekonomické turbulence snáší Spojené království, napsal deník The Guardian.

Globální růst cen podle indexu cen potravin Organizace spojených národů (OSN) již třetí měsíc v řadě zpomaluje. Klíčové ceny potravinových komodit v červnu poklesly ve srovnání s květnem o 2,3 %, napsal server BBC.

Ceny obilovin a jedlých olejů vykázaly pokles, neboť ustoupily z šokových maxim způsobených vypuknutím války na Ukrajině. Celkově však zůstávají o 23 % vyšší než ve stejném období v loňském roce.

Ceny potravin však nahoru nevytlačila pouze válka na Ukrajině. Svou roli sehrály také obavy z nepříznivých klimatických podmínek, silná globální poptávka a rostoucí náklady za dopravu.

„Faktory, které v první řady vyhnaly globální ceny vysoko, jsou stále ve hře,“ sdělil hlavní ekonom OSN Maximo Torero Cullen.

Podle aktuálních čísel klesly v červnu ceny obilovin o 4 % a oleje o 7,6 %. Rovněž zlevnil cukr, ovšem ceny masa a mléčných výrobků nadále rostly.

Důvod k radosti? Příliš brzy

Zpráva OSN je pozitivní, avšak důvodem k radosti zatím není. Nižní ceny v supermarketech a dalších obchodech spotřebitelé ještě minimálně několik měsíců nepocítí.

Ceny potravin rostly již začátkem roku 2022 kvůli pandemii nemoci covid-19. Vpád ruských vojsk na Ukrajinu však pocítili spotřebitelé ve svých talířích tisíce kilometrů daleko.

Rusko a Ukrajina představují pouhá 2 % globálního obchodu. Ukrajina je ovšem klíčovým vývozcem obilovin, slunečnicového oleje a hnojiv.

Již před válkou v období pandemie covidu-19 zasáhl hlad na 150 milionů lidí. Ozbrojený konflikt má potenciál pro zvýšení hladu u dalších 40 milionů. Podle OSN může potravinová krize trvat roky.

Růst cen potravin, energií a pohonných hmot vedl ke globálnímu nárůstu inflace. Nejvíce jí podle deníku The Guardian trpí Spojené království. V květnu inflace v zemi dosáhla hranice 9,1 % a Bank of England se obává růstu až přes hranici 11 %

Sledujte nás na sítích

Slabá ekonomika snižuje investice do whisky. Zájem o luxus upadá

Hodnota vzácných lahví whisky prodaných v aukci zažila největší propad za posledních deset let, s výjimkou období pandemie. Tento trend naznačuje, že pokles poptávky po luxusním zboží se nyní projevuje i u třídy aktiv, která byla dříve považována za bezpečný přístav v nestabilních tržních podmínkách.

Cena lithia se letošní rok propadla o 75 procent

Ceny uhličitanu lithného, klíčové komodity na světovém trhu s lithiem, ve čtvrtek v Číně klesly o dalších 2,3 procenta. Celkově se tento měsíc propadly o 20 procent a naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října.

NEJNOVĚJŠÍ

Slabá ekonomika snižuje investice do whisky. Zájem o luxus upadá

Hodnota vzácných lahví whisky prodaných v aukci zažila největší propad za posledních deset let, s výjimkou období pandemie. Tento trend naznačuje, že pokles poptávky po luxusním zboží se nyní projevuje i u třídy aktiv, která byla dříve považována za bezpečný přístav v nestabilních tržních podmínkách.

Cena lithia se letošní rok propadla o 75 procent

Ceny uhličitanu lithného, klíčové komodity na světovém trhu s lithiem, ve čtvrtek v Číně klesly o dalších 2,3 procenta. Celkově se tento měsíc propadly o 20 procent a naposledy zaznamenaly denní nárůst 25. října.

4 KOMENTÁŘE

 1. Tak nějak tomu začátku článku nerozumím !! Pokud první věta článku je „Růst cen potravin v červnu již třetí měsíc v řadě zpomaluje“ tak to podle mně NEZNAMENÁ to, co máte v titulku že ceny potravin KLESAJÍ, ale to, že se nezdražuje takovým fofrem, ALE ZDRAŽUJE SE. Tak co vlastně tim chtěl ten váš pisálek říci ??

  • Víte, ta doba, kdy platilo, že co je psáno, je také dáno, už dávno neplatí. Se psanými informacemi zacházím stejně, jako když si v sadu vezmu zralé ovoce. To na stromě ještě často nebývá uzrálé a to, co je popadané, je už často nahnilé z důvodu velké zralosti. Takže je třeba pečlivě vybírat, kontrolovat, aby ovoce bylo přesně, jak má být. A v případě informací je nutné pečlivě filtrovat. Pak se mi zjeví, jak tomu skutečně je. Víte třeba jako byla informace, že Kanaďané nechtějí vrátit Rusům turbínu. Nesmysl. Rusové si u Němců objednali údržbu, takže ji Němcům nechtějí vrátit. Rusové s tím nemají nic společného. Je to smutné, ale je tomu tak. Mějte se.

   • Rusáci s tím mají vše společného Joudo! Od Rusáků NIKDY nic,dobrého nepřišlo-víme soudruhu ?

    • Když stále a dokola v minulosti omílali ministři školství větu, že musí posílit schopost žáků porozumět psanému textu, tak jsem nechápal o čem mluví, protože jsem předpokládal, že je to samozřejmost. A po přečtení vaší odpovědi jsem pochopil, že je to opravdu důležité. Stručně Vám to objasním:
     1) Pan Jan se pozastavoval nad tím, že nadpis je tématicky o voze a text o koze. Tedy nadpis není konzistentní (hojně užívané slovo a znamená v tomto případě soudržný, ucelený).
     2) Já jsem mu v tomto smyslu odpověděl, že to je skutečně obecný jev, že v takových případech se nejedná o novináře, ale skutečně pisálky, kteří mají problém napsat článek, který má hlavu a patu. Tedy, že článek má informační hodnotu a ne, že vyvolá otázky o tom, co vlastně pisatel chtěl říci. Protože mírně řečeno, pisatel ve druhé větě popírá to, co řekl ve větě první.
     3) V tomto duchu jsem mu poslal odpověď, že jako příklad z jiného článku, že Rusové s tím, co jsem napsal (nebudu znovu opisovat) nemají nic do činění, ale nadpis mluví, jako kdyby byli účastníky sporu. Neřešil jsem politiku (to z mého textu snad jasně vyplývá), ale schopnost článků informovat. A ta informace v tom, co jsem napsal je jasná. Pokud dám někomu něco na základě smlouvy do opravy, tak příjemce je ten, kdo má práva a také povinnosti k tomu prvnímu. Takže pokud chtěl „pisálek“ do mnou zmiňovaného článku, zahrnout i politiku, tak měl napsat:“ Na základě sankcí Kanada zabránila vrácení turbíny německé firmě a proto se Rusové nemohou dostat zpět“. Předpokládám, že jste inteligentní člověk, takže další varianty si vytvoříte sám. Ale napsat, že Kanada nevrátí Rusům turbínu, je hodně diplomaticky řečeno nepravda. Protože i kdyby byl v Rusku u vlády demokrat jako řemen, tak by jim tu turbínu ani tak nedala. Nemají totiž s nimi žádnou smlouvu a ani si ji nepředali. Proto trvám na tom, že v tomto případě s tím Rusové nemají nic do činění, ale nadpis mluvil jinak, i když samozřejmě to bylo v textu upřesněno. A to, že si tuto situaci Rusové navodili svými činy na Ukrajině sami, na podstatě věci (že nadpis je o voze a text o koze) nic nemění.
     A závěr? Body číslo 1-3 se mají učit ve škole, o tom ministři mluvili, a říká se tomu „porozumění psanému textu“. Tedy pochopit, co text vyjadřuje. Tak to je.

Comments are closed.