18.7 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Microsoft zruší tisíce pracovních míst napříč divizemi

Microsoft se má stát nejnovějším technologickým gigantem, který sníží počet zaměstnanců během globálního ekonomického zpomalení. Informovala o tom agentura Reuters či Sky News.

Microsoft se připravuje na zrušení tisíců pracovních míst v rámci nejnovějšího kroku jedné z největších světových technologických společností s cílem snížit počet zaměstnanců tváří v tvář zpomalující globální ekonomice.

Britská televizní stanice Sky News informovala, že americký softwarový gigant by mohl během několika dní oznámit plány na zrušení značného počtu míst po celém světě. Microsoft, který zaměstnává více než 220 000 lidí, údajně zvažuje snížení své pracovní síly o zhruba 5 %, což by se rovnalo přibližně 11 000 pracovních míst.

Společnost, která vsadila na růst cloud computingu a nyní má tržní hodnotu 1,78 bilionu dolarů, má příští týden oznámit výsledky za druhé čtvrtletí. Oznámení o snížení počtu zaměstnanců však pravděpodobně přijde dříve, než předseda představenstva a generální ředitel společnosti Microsoft, 24. ledna informuje investory o finanční výkonnosti společnosti.

„Z celkového pohledu další probíhající kolo propouštění v Microsoftu naznačuje, že se prostředí nezlepšuje a pravděpodobně se bude nadále zhoršovat,“ cituje agentura Reuters analytika Morningstar Dana Romanoffa.

Technologičtí giganti ruší místa ve velkém

V posledních týdnech došlo na velká propouštění hned v několika velkých technologických společnostech. Amazon tento měsíc zveřejnil plány na zrušení 18 000 pracovních míst, tedy asi 6 % své pracovní síly.

Salesforce, poskytovatel cloudového softwaru, uvedl, že zruší 8 000 pracovních míst, zatímco společnost Meta, vlastník Facebooku, snižuje svou pracovní sílu o přibližně 11 000 zaměstnanců. Twitter pod vedením Elona Muska se také rozhodl zrušit tisíce pracovních míst, 6 000 zaměstnanců skončilo u výrobce osobních počítačů HP.

Mnohé z velkých technologických společností během pandemie covid-19 přijaly desítky tisíc zaměstnanců. Nyní musí reagovat na známky globálního ekonomického zpomalení. Microsoft v říjnu varoval před zpomalením svého podnikání v oblasti cloud computingu. To potvrzuje, že hlavní firemní zákazníci přehodnocují výdaje v reakci na ekonomické výzvy.

„V tomto prostředí se zaměřujeme na to, abychom našim zákazníkům pomohli udělat více za méně peněz a zároveň investujeme do oblastí sekulárního růstu a disciplinovaně řídíme naši nákladovou strukturu,“ vyjádřil se Nadella.

I Microsoft má zranitelná místa

Společnost byla pod vedením pana Nadelly transformována, ačkoli její zisky byly v posledních čtvrtletích brzděny silou dolaru. Svádí také bitvu s regulačními orgány, aby získala souhlas s převzetím Activision Blizzard, tvůrce Call Of Duty, za 56 miliard liber. Minulý měsíc překvapila investory získáním podílu 1,5 miliardy liber ve vlastníkovi londýnské burzy v rámci dlouhodobého partnerství v oblasti cloud computingu.

„Ačkoli většina investorů vidí Microsoft jako velký stabilní podnik, který dokáže přečkat každou bouři, má zranitelná místa. Některá z nich by mohlo toto makro[ekonomické] zpomalení ještě zhoršit,“ píší analytici.

V reakci na dotaz Sky News mluvčí řekl, že Microsoft „nekomentuje fámy ani spekulace“.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ