15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Společnost Mastercard v USA zakázala nákupy konopí pomocí svých debetních karet

Mastercard požaduje, aby americké obchody s konopím přestaly přijímat debetní karty. Uvedla, že společnosti zabývající se finančními platbami musí přestat umožňovat americkým zákazníkům nakupovat legální marihuanu v obchodech pomocí jejích debetních karet.

Miliardář Bill Gates věnuje veškeré své jmění na záchranu světa

Americký miliardář Bill Gates se zavázal rozdat své bohatství. Na seznamu nejbohatších lidí se podle svých slov bude posouvat stále níže, až z něj nakonec úplně vypadne. Spoluzakladatel Microsoftu postupně veškeré jmění věnuje své charitativní nadaci. Chce snížit utrpení a zlepšit život ve světě. Informovala o tom stanice BBC News a týdeník The Nation.

Čtvrtý nejbohatší člověk světa Bill Gates se rozhodl věnovat veškeré své bohatství charitativní nadaci Billa a Melindy Gatesových, kterou založil se svou bývalou manželkou v roce 2000 za účelem řešit velké problémy lidstva, píše BBC.

The Nation uvedl, že Gates již v červenci pošle nadaci 20 miliard dolarů. Jeho majetek podle odhadů dosahuje 130 miliard dolarů. Podle odhadů magazínu Forbes disponuje Gates jměním v hodnotě 118 miliard dolarů.

Gates na Twitteru uvedl, že nadace zvýší své výdaje z 6 miliard ročně na 9 miliard do roku 2026 kvůli krizím, jimž lidstvo aktuálně čelí, včetně pandemie nemoci covid-19 a válce na Ukrajině.

Gates označil pandemii covidu-19 za „největší neúspěch lidstva v dějinách“. Válka na Ukrajině a její dopady na zásobování chudších zemí je podle něj „obrovskou tragédií pro celý svět“.

Zmínil také škody způsobené klimatickou změnou. Ty jsou podle něj „horší, než předpokládala většina modelů“. A poukázal na pohlavní nerovnost ve Spojených státech a zdraví žen.

Gates jde boháčům příkladem

„Když se dívám do budoucnosti, plánuji dát nadaci prakticky veškeré své bohatství. Na seznamu nejbohatších lidí světa se budu posouvat dolů, a nakonec z něj zmizím,“ uvedl Gates.

„Mám povinnost vrátit své zdroje společnosti způsoby, které budou mít největší dopad na snížení lidského utrpení a zlepšení života,“ píše miliardář.

Gates také vyjádřil naději, že jej budou následovat i další bohatí lidé se společenskými výsadami.

Nadace Billa a Melindy Gatesových je druhou největší nadací na světě. Její majetek dosahuje přibližně 70 miliard dolarů.

Nadace se zabývá mimo jiné bojem proti nemocem a špatným hygienickým podmínkám. V některých zemích se například snaží vymýtit malárii.

Gates držel titul nejbohatšího člověka na světě mezi lety 1995 až 2010 a následně od roku 2023 do roku 2017, kdy jej překonal zakladatel Amazonu Jeff Bezos. V roce 2022 se stal nejbohatším člověkem planety Elon Musk.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.