9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Barclays ukončí přímé financování nových ropných a plynových polí

Barclays, britská bankovní instituce, se rozhodla přijmout nová opatření v rámci svého financování projektů v oblasti ropy a plynu. Tento krok je součástí širšího trendu v bankovním sektoru, kde dochází k postupnému odklonu od financování fosilních paliv ve prospěch udržitelnějších a ekologičtějších alternativ.

Exxon překonal odhady. Rok 2023 zakončí se ziskem 36 miliard dolarů

Společnost Exxon Mobil nedávno zveřejnila své finanční výsledky za rok 2023, které odhalují zajímavý pohled na současný stav a budoucí směřování tohoto ropného giganta. Celkový čistý zisk společnosti dosáhl 36 miliard dolarů. Informovala o tom agentura Reuters.

Miliardář Mark Mobius nemůže dostat své peníze z Číny. Varuje ostatní investory

Miliardářský investor Mark Mobius prohlásil, že nemůže dostat své vlastní peníze zpět z Číny kvůli kapitálovým kontrolám země. Varoval investory, aby byli „velmi, velmi opatrní“ při investování do ekonomiky pod přísnou vládní kontrolou. Informovala o tom agentura Reuters či server Money Control.

„Mám účet u HSBC v Šanghaji. Nemohu si peníze vybrat. Vláda omezuje tok peněz ze země,“ řekl Mobius, zakladatel Mobius Capital Partners, pro FOX Business v rozhovoru zveřejněném 2. března.

„Nedostává se mi vysvětlení, proč to dělají… Kladou nejrůznější bariéry. Neříkají: Ne, nemůžete dostat své peníze ven. Ale říkají: Dejte nám všechny záznamy za 20 let o tom, jak jste ty peníze vydělal… To je šílené.“

Snaha vlády o kontrolu

Mobius vedl investice na rozvíjejících se trzích ve společnosti Franklin Templeton Investments po tři desetiletí a je známý svým býčím pohledem na Čínu. Nyní však podle agentury Reuters řekl, že „by byl velmi, velmi opatrný“ ohledně investování v zemi.

„Základem je, že Čína se ubírá úplně jiným směrem, než jaký zavedl Teng Siao-pching, když zahájili velký reformní program,“ řekl s odkazem na bývalého čínského vůdce.

„Nyní máte vládu, která přebírá zlaté akcie ve společnostech po celé Číně. To znamená, že se budou snažit ovládat všechny tyto společnosti… Takže si nemyslím, že je to moc dobrý obrázek, když vidíte vládu, která se v ekonomice stále více orientuje na kontrolu.“

Naproti tomu Hongkong „se zdá být trochu otevřenější,“ tvrdil. Řekl, že neměl problém dostat své peníze „dovnitř a ven“ z tohoto finančního centra.

Mobius doporučuje orientaci na Indii či Brazílii

Mobius, který si říká „Indiana Jones investování na rozvíjejících se trzích“, řekl FOX Business, že zvyšuje expozici na alternativních trzích, jako je Indie a Brazílie. Uvedl, že investoři by se měli dívat na Indii jako na životaschopnou alternativu s největší ekonomickou příležitostí. „Máte miliardu lidí, kteří mohou dělat totéž, co Číňané. Mohou dělat stejný druh výroby a tak dále,“ řekl.

Jen před necelým měsícem Mobius v rozhovoru pro Moneycontrol řekl, že existuje dobrá pravděpodobnost, že investoři budou v Indii profitovat více než na jiných akciových trzích vzhledem k optimismu ohledně budoucí trajektorie růstu země.

„Růst v Indii je lepší než ve většině zemí světa a může být také dlouhodobě udržitelný díky pozitivnímu dopadu přesunu z Číny do Indie, pokud jde o software a výrobu, podpořený masivními technologickými změnami.“

Podle serveru Money Control hovořil také o Brazílii jako o zemi vstřícnější, než je Čína. „Nyní jsem v Brazílii. To máte více než 250 milionů lidí. Velmi dobří lidé, otevřená společnost. Hej, proč nepřijet sem? Je to další alternativa,“ řekl Mobius.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.