18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Nákupní horečka v Singapuru: Útok na obchody před zvýšením DPH

Od příštího roku se v Singapuru daň na zboží a služby (obdoba naší DPH) zvyšuje ze 7 % na 8 %. Navýšení se týká všeho, od potravin po diamantové prsteny. Jde o první takový krok za posledních 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, Business Inquirer a další servery.

Pokud v příštím roce nedojde k prudkému celosvětovému hospodářskému poklesu, v roce 2024 vzroste daň na 9 %. Singapur, městský stát s 5,6 miliony obyvatel, chce jejím prostřednictvím získat příjmy na podporu stárnoucí populace.

Singapurčan Soif Noor už koupil nábytek a spotřebiče do svého nového domova, čtyři měsíce před tím, než se může nastěhovat. Stejně jako mnoho obyvatel spěchal, protože 1. ledna se singapurská daň ze zboží a služeb zvýší.

Ekonomové celkově tvrdí, že dopad zvýšení daně o jeden procentní bod může být malý. Prudký nárůst spotřebitelských výdajů před zvýšením bude pravděpodobně vykompenzován poklesem. Ale pro obyvatele, jako je Soif, je to významný spouštěč.

„1% přírůstek může být malý, ale jakákoliv úspora při současné míře inflace pomáhá,“ řekl agentuře Reuters 28letý inženýr. Tím, že Soif koupil vše ještě před zvýšením, ušetřil prý zhruba 185 USD (4 225 Kč).

Daň je stále méně než poloviční oproti Evropě

Nová singapurská daň ze zboží a služeb ve výši 8 % bude o něco vyšší než thajských 7 %, ale nižší než 11 % v Indonésii. Stále se jedná o méně než polovinu zhruba 20% sazby DPH uplatňované v mnoha zemích v Evropě. Japonsko má sazbu 10 %, uvádí Business Inquirer.

Snaha Singapuru pokračovat ve zvýšení daní přichází, i když některé země, jako je Thajsko a Itálie, schvalují úlevy na spotřební dani, které mají občanům pomoci vyrovnat se s krizí rostoucích životních nákladů.

Ekonomka OCBC Selena Ling uvedla, že současný „pozitivní nárůst“ ve spotřebitelských nákupech je pro maloobchodní sektor dobrý, ale dopad na celkovou ekonomiku bude pravděpodobně nízký. Prodej nebo pronájem rezidenčních nemovitostí je od daně osvobozen, dopad na prodej automobilů zůstává nejistý, ceny jsou letos rekordně vysoké.

Ling očekává, že hospodářský růst v prvním čtvrtletí příštího roku bude pomalý s „menší spotřebitelskou ochotou utrácet v blízké budoucnosti, dokud nejistoty nezmizí“.

Maloobchodu se podle vládních statistik daří

Maloobchodní tržby vzrostly v září o 11,2 % ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. V říjnu meziročně vzrostly o 10,4 %. Nesplacené zůstatky na kreditních kartách v Singapuru vzrostly podle centrální banky ve třetím čtvrtletí roku 2021 meziročně o 16 %.

Obyvatelstvu se zvýšení daně nelíbí. Zastánci tohoto kroku ale tvrdí, že Singapur nemá jinou možnost než zvýšit státní příjmy, aby se vyrovnal s očekávaným nárůstem stárnoucí populace. Vláda odhaduje, že do roku 2030 bude čtvrtina populace starší 65 let.

Aby vláda zmírnila dopady, zavázala se vyplatit téměř 3 milionům Singapurců 700 singapurských dolarů v hotovosti během pěti let jako součást „balíčku záruk“. Uvedla také, že přehodnotí druhý krok zvýšení daní, pokud by příští rok došlo k velkému celosvětovému poklesu.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ