25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Čína zvyšuje nákupy komodit od Ruska. Obchoduje v jüanech místo dolarů

Čína za poslední rok dramaticky zvýšila využívání jüanu k nákupu ruských komodit. Téměř všechny její nákupy ropy, uhlí a některých kovů od svého souseda jsou nyní vypořádány v čínské měně namísto v dolarech.

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.

Demokratický prezident odsoudil rozhodnutí 6-3 podporované konzervativci v obsazení Nejvyššího soudu a napsané hlavním soudcem Johnem Robertsem. Vzápětí oznámil nové kroky k poskytnutí úlevy dlužníkům studentských půjček.

Soud se postavil na stranu šesti konzervativně nakloněných států, které protestovaly proti Bidenově odpuštění studentských půjček. Jeho rozhodnutí zasadilo ránu 26 milionům amerických dlužníků, kteří požádali o pomoc poté, co Biden oznámil plán v srpnu 2022. Pro prezidenta se jedná o velký politický neúspěch.

V návaznosti na rozhodnutí promluvil pan Biden z Bílého domu. „Vím, že v této zemi jsou miliony Američanů, kteří se cítí zklamaní nebo dokonce trochu naštvaní. Musím přiznat, že já také,“ cituje prezidenta server BBC.

„Dnešní rozhodnutí uzavřelo jednu cestu. Nyní se budeme věnovat jiné,“ řekl Biden v Bílém domě. Odhalil řadu kroků, které jeho administrativa podnikne. Také kritizoval republikány, kteří jsou proti oddlužení studentů. „Nikdy za vás nepřestanu bojovat. Použijeme všechny nástroje, které máme k dispozici, abychom zajistili oddlužení studentů.“

Doktrína závažných otázek

Roberts se vysmíval argumentu Bidenovy administrativy, že program odpouštění půjček byl pouze modifikací existujícího programu. Poznamenal, že tak široká akce by vyžadovala jasný souhlas Kongresu.

„Z několika úzce vymezených situací specifikovaných Kongresem ministr rozšířil odpuštění na téměř každého dlužníka v zemi,“ řekl Roberts.

Rozhodnutí soudu se odvolávalo na to, čemu se říká doktrína „závažných otázek“. Jedná se o přístup, který dává soudcům širokou možnost zrušit akce výkonné moci „obrovského ekonomického a politického významu“, pokud je Kongres USA jasně nepovolí v legislativě.

Arkansas, Iowa, Kansas, Missouri, Nebraska a Jižní Karolína napadly Bidenovo oddlužení. Dvacet šest milionů amerických dlužníků požádalo o úlevu od doby, kdy Biden v srpnu 2022 plán oznámil, do loňského listopadu, kdy nižší soudy plán zablokovaly.

Předvolební slib prezidenta

Bidenův plán plnil jeho předvolební slib z roku 2020 o zrušení části dluhu federálních studentských půjček ve výši 1,6 bilionu dolarů. Byl ale kritizován republikány, kteří to označili za překročení jeho pravomoci a nespravedlivý přínos pro vysokoškolsky vzdělané dlužníky, zatímco ostatní dlužníci žádnou takovou úlevu nedostali.

Podle plánu by americká vláda odpustila až 10 000 dolarů federálního studentského dluhu Američanům, kteří vydělali méně než 125 000 dolarů a zároveň získali půjčky na zaplacení vysoké školy a dalšího postsekundárního vzdělání. 20 000 dolarů by odpustila příjemcům stipendií z rodin s nižšími příjmy.

Celkový federální studentský dluh se za posledních 15 let více než ztrojnásobil, z přibližně 500 miliard dolarů v roce 2007 na dnešních 1,6 miliardy dolarů.

Biden, který usiluje o znovuzvolení příští rok, kritizoval republikánské volené úředníky. „Neměli problém s miliardovými půjčkami podnikům souvisejícími s pandemií. Včetně stovek tisíc a v některých případech milionů dolarů pro jejich vlastní podnikání. A tyto půjčky jim byly odpuštěny. Ale když došlo na poskytování pomoci milionům těžce pracujících Američanů, udělali vše, co bylo v jejich silách, aby to zastavili,“ uvedl Biden v prohlášení.

Přibližně 53 % Američanů uvedlo, že podporuje Bidenovo oddlužení, přičemž 45 % je proti, uvádí agentura Reuters.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.