25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Ryanair předpovídá silné léto po téměř rekordním ročním zisku

Ryanair dosáhl v roce do 31. března téměř rekordního celoročního zisku. Je opatrně optimistický, že robustní letní poptávka zajistí v příštích 12 měsících další mírný růst i přes zvýšené náklady na palivo.

Ekologické létání se prodraží, klesne poptávka po letenkách

Přechod na udržitelné letecké palivo prodraží kvůli vysokým nákladům na jeho výrobu letenky, což sníží poptávku po létání, uvedla skupina pro udržitelnost zastupující britský letecký průmysl. Spojené království chce dosáhnout nulových emisí v leteckém průmyslu do roku 2050.

Obranná složka Airbusu tvrdí, že Berlín zpožďuje exporty v hodnotě miliard

Pomalé schvalování německou vládou brzdí vývoz společnosti Airbus Defence & Space v hodnotě několika miliard eur. Uvedl to v neděli generální ředitel společnosti a vyzval Berlín, aby proces urychlil. Informovala o tom agentura Reuters či server Yahoo Finance.

„Několik zemí má zájem o (vojenské dopravní letadlo) A400M. Bohužel máme potíže se získáním německých vývozních licencí včas,“ řekl Michael Schoellhorn agentuře Reuters v rozhovoru na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Michael Schoellhorn je od 1. července 2021 generálním ředitelem společnosti Airbus Defence and Space. Také je členem výkonného výboru společnosti Airbus, který je zodpovědný za obranu, vesmír, bezpilotní letecké služby a související zpravodajské činnosti společnosti Airbus.

„Náš problém je, že jsme od Zeitenwende ještě neobdrželi žádné smlouvy a důležité exporty nejsou schvalovány. To nás staví do velmi neuspokojivé situace,“ řekl Schoellhorn.

Měl na mysli speciální fond ve výši 100 miliard eur, který byl zřízen v loňském roce poté, co kancléř Olaf Scholz oznámil „Zeitenwende“ neboli zásadní změnu v bezpečnostní politice v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Celkově jde o objednávky v hodnotě několik miliard eur

„Nemůžeme se smířit s neustálými zpožděními (v exportních procedurách). Bezpečnost plánování je zásadní,“ řekl Schoellhorn. Dodává, že objednávky na několik produktů, nejen A400M, uvízly u vlády v Berlíně. Ale odmítl uvést podrobnosti. Nabídl však hrubý odhad finančního objemu. „Celkově se bavíme o několika miliardách eur,“ cituje ho server Yahoo Finance.

Ohledně ztrátového A400M Schoellhorn řekl, že v budoucnu neočekává žádné další významné poplatky kvůli průmyslovým problémům, pokud bude vývoj pokračovat jako v minulých letech. Dodal, že společnost by nakonec měla obdržet částečné platby, které zákazníci zadrželi.

Na otázku, zda se v budoucím vesmírném vývoji bude muset Evropa po ztrátě dvou satelitů společnosti Airbus Defence & Space na raketě Vega C vrátit ke společnosti SpaceX Elona Muska, Schoellhorn odpověděl, že jakékoli takové řešení by bylo dočasné.

„V závislosti na misi budeme muset dočasně použít jiné nosné rakety, ať už pocházejí od SpaceX, nebo odjinud. Ale nechceme to dělat dlouhodobě,“ komentoval.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.