Ruský plynárenský gigant Gazprom včera oznámil přerušení dodávek plynu pro britskou společnost Shell v Německu a dánskou firmu Ørsted počínaje dnešním dnem. Obě energetické společnosti odmítly splnit požadavky Kremlu platit za plyn v rublech. Gazprom rovněž ze stejného důvodu přerušil dodávky plynu do Nizozemska, upozorňuje stanice BBC a agentura Reuters.
Ruský plynárenský gigant Gazprom dnes přerušil dodávky plynu britské ropné firmě Shell v Německu a dánské energetické společnosti Ørsted. V obou případech nedošlo k naplnění požadavků Kremlu platit za plyn v rublech, uvádí stanice BBC News na svém serveru.
Gazprom včera zastavil dodávky zemního plynu do Nizozemska. Nizozemská obchodní společnost GasTerra podle Gazpromu neuhradila dubnové dodávky plynu. Firma GasTerra odmítla platit v rublech.
Problémy se zásobováním zemním plynem GasTerra neočekává. Společnost Shell také uklidňuje, že plyn získá z jiných zdrojů. „Budeme pracovat na tom, abychom i nadále zásobovali zákazníky v Evropě prostřednictvím našeho rozmanitého portfolia dodávek plynu,” oznámil mluvčí Shellu.
Ekonomická dvousečná zbraň
Evropská unie hodlá do konce roku 2022 kompletně zablokovat dovoz ruské ropy ve snaze zamezit financování ruské války a potrestat Kreml za válečné zločiny spáchané na Ukrajině.
Evropa čerpá z Ruska asi 40 procent zemního plynu. Některé země jsou však na ruských fosilních palivech více závislé než jiné. Nečekané ukončení dodávek do Evropy by mohlo vyvodit obrovský ekonomický dopad.
Odborník na tuto problematiku Nathan Piper ze společnosti Investec před urputnou snahou snížit závislost na ruské ropě a plynu varuje. Bojkot ruského zemního plynu je dvousečnou zbraní a souvisí s výrazným nárůstem cen, což hraje Rusku do karet.
Dodal, že aktuální geopolitické napětí zasáhlo trh s ropou a zemním plynem, který nebyl v kondici již před vypuknutím války na Ukrajině.
V obavách z omezení ruských dodávek plní jednotlivé státy zásobníky zemním plynem na zimu již nyní. To je důvod, proč lídři EU rozhodli o postupném distancování od ruského zemního plynu. Získat čas.
Jelikož však jednotlivé státy odmítají platit v rublech, Gazprom již zastavil dodávky zemního plynu do Bulharska a Polska, připomíná agentura Reuters. Finsko se rovněž musí obejít bez ruského plynu, a to kvůli vstupu do NATO.