Saudi Aramco, ropný gigant a třetí největší společnost na světě, plánuje zahájit těžbu Bitcoinu. S odvoláním na informace poskytnuté brazilským těžařem Rayem Nasserem to uvedl server Investing.com. Ruský Gazprom v přípravách nezůstává pozadu.
„Jednáme se společností Aramco. Veškerá ropa, která vytéká z pouště, patří této společnosti. Všechen ten přebytkový hořící plyn jen téhle jedné společnosti, který nijak nepoužívají, a to je veřejná informace, to vám povím, dnes stačí k energetickému zajištění poloviny Bitcoinové sítě,“ prohlásil Nasser. „Aramco ten hořící plyn potřebuje spálit. Potřebuje se toho plynu zbavit, který je vedlejším produktem jejich těžby ropy. Co když při tom najdete způsob, jak vydělat peníze?“ uvedl dále.
Společnost by mohla přebytečný plyn z těžby ropy využít k těžbě digitálních aktiv. Namísto likvidace vedlejšího produktu těžby ropy jej může Aramco využít k výdělečným operacím.
Společnost Aramco již podle serveru Arab News blockchain, technologii která jde ruku v ruce s kryptoměnou, již využívá ke zlepšení své provozní účinnosti, bezpečnosti a snížení nákladů na své interní procesy.
„Společnost Aramco investuje značné částky do blockchain technologie a úzce spolupracuje se svými obchodními partnery, aby je podpořila a připravila na přijetí této technologie. Implementovala svou podnikovou blockchainovou platformu ve spolupráci s IBM, což Aramcu umožňuje rozšířit svá blockchainová řešení,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Aramco. K informacím ohledně těžby Bitcoinu z přebytkové energie se společnost zatím oficiálně nevyjádřila.
Ruský Gazprom, desátý největší producent ropy na světě, se rovněž zabývá těžbou kryptografických materiálů. V prosinci 2020 ruská státní firma oznámila úspěšné pilotní testování používání plynu, který by jinak byl ztrátově spalován, k výrobě elektřiny pro těžbu kryptoměn. Informoval denník Coindesk.
Těžba Bitcoinu zajištěná pomocí přebytkové energie vznikající při těžbě ropy přitom u menších těžařských společností již není žádnou velkou vzácností. Pro světové giganty je tato aktivita legálně i vnitropodnikově běh na delší trať. Nicméně takový krok je logickým a ziskovým rozšířením jejich aktivit. Otázka v tuto chvíli není zda, otázka je kdy.