26.3 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

OECD: Světový růst může zpomalit kvůli válce na Ukrajině

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj upozornila na vývoj světové ekonomiky v případě, že by válka na Ukrajině trvala do konce roku. Ekonomický růst by zpomalil o jedno procento a ceny po celém světě vzrostly o 2,5 %. Rusku by zároveň hrozila hluboká recese. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.

Ruská invaze na Ukrajinu narušila globální obchod i dodavatelské řetězce a vytlačila už tak vysoké ceny ještě výš. Pokud bude v letošním roce válka na Ukrajině pokračovat, mohla by proto snížit světový ekonomický růst o jedno procento. Ve čtvrtek o tom informovala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Světové ceny by se pak v důsledku války mohly zvýšit o 2,5 procenta. V současnosti jsou totiž poměrně vysoké kvůli stávající inflaci. Ta vznikla po zvýšené poptávce vzniklé po uvolnění proti-pandemických opatření po celém světě. Její výši proto OECD nyní odhadla na 7,5 procent. V prosinci přitom původně mluvila o 4,2 procentech.

Podle OECD by se pak hrubý domácí produkt (HDP) v evropských zemích používajících euro zmenšil o 1,4 procent. Ve Spojených státech amerických by to bylo 0,88 procent. Rusko by navíc mohlo v důsledku vedení války upadnout do „hluboké recese“. Informoval o tom server BBC.

Ekonomové OECD proto navrhují, aby vlády států po celém světě zavedly potřebnou finanční pomoc, zejména těm z nejnižších příjmových tříd. Využít by dle nich mohly také jednorázovou daň na společnosti prodávající plyn a ropu nebo navýšení vládních výdajů.

„Nevíme ještě, jak se vše vyvine, ale víme, že to omezí globální ekonomickou obnovu a vytlačí inflaci ještě výše,“ okomentoval situaci hlavní ekonom OECD Laurence Boone.

Rusko a Ukrajina byly odjakživa považovány za „chlebník“ Evropy

Rusko a Ukrajina sice ke světovému HDP přispívají méně než 2 procenty, jsou však důležitými producenty konkrétních produktů. Dohromady například exportují třetinu světové pšenice. Rusko pak do Evropské unie posílá 27 procent její importované ropy a 41 procent zemního plynu.

Ukrajina podle serveru The Guardian exportuje především potraviny. Dle informací OECD by celoroční válka zmenšila zásobu pšenice o 12 procent, kukuřice o 10 procent a obilovin o 8 procent. Oba státy proto byly v minulosti označovány za „chlebník“ Evropy.

Podle OECD pak největší zátěž ponesou země sousedící s Ruskem a Ukrajinou. Vyzvala proto pro sdílení pomoci při přijímání uprchlíků. Nejvíce se s jejich vlnou v současnosti potýká Polsko a Moldavsko. Od začátku války uprchlo z Ukrajiny přes 3 miliony lidí.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.