Ministr zemědělství vyzval uprostřed nejhorší ekonomické krize na Srí Lance za posledních 70 let farmáře, aby pěstovali více rýže. Situace s nedostatkem potravin se podle očekávání ještě do srpna zhorší. Představitelé Srí Lanky také požádali o pomoc jihoasijskou potravinovou banku. Informovala o tom Stanice BBC a deník The Financial Times.
„Vyzýváme všechny farmáře, aby v příštích pěti až deseti dnech šli na svá pole a pěstovali neloupanou rýži,” uvedl podle webu BBC News srílanský ministr zemědělství Mahinda Amaraweera.
Srí Lanka požádala o pomoc Jihoasijské sdružení pro regionální spolupráci (SAARC) ohledně dodávek rýže a dalšího zboží z potravinové banky. Organizace sdružuje státy Jižní Asie, včetně Indie, největšího poskytovatele pomoci Srí Lance, napsal deník The Financial Times.
V úterý srílanská vláda zvýšila daň z přidané hodnoty z 8 procent na 12 procent. Zvýší tak své příjmy zhruba o 65 miliard srílanských rupií (179,9 milionu dolarů).
Rovněž tamní představitelé oznámili zvýšení korporátní daně v říjnu z 24 procent na 30 procent.
Srí Lanku drtí inflace
Srí Lanka čelí nejhorší ekonomické krizi za posledních 70 let. Ostrovní stát, který čítá 22 milionů obyvatel, tvrdě zasáhla pandemie nemoci covid-19 a válka na Ukrajině. Kromě toho doplatila na populistické snižování daní.
Země čelila květnovému nárůstu inflace oproti loňskému roku ve stejném období na 39,1 procenta. V dubnu dosáhla inflace rekordu 29,8 procenta.
Dramatický nárůst inflace v zemi souvisí s nedostatkem potravin, paliva a léků. Inflaci rovněž posiluje chronický nedostatek cizí měny. Ministr zemědělství se přitom obává, že se do srpna situace ještě zhorší.
Minulý měsíc se Srí lanka poprvé ve své historii ocitla v platební neschopnosti. Vypršela totiž lhůta odkladu pro neuhrazené úroky z dluhu ve výši 78 milionů dolarů.
K prodlení dochází, když vláda není schopna zaplatit své dluhy věřitelům. Potenciálně to muže poškodit pověst a důvěru v ekonomiku státu, což muže zkomplikovat snahu o půjčky na mezinárodních trzích.