18.7 C
Czech
Středa 19. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Twitter varuje před poklesem růstu uživatelů. Tržbám se ale přesto daří

Se začátkem světové pandemie se lidé začali se svými problémy obracet na sociální sítě. Následovnému nárůstu uživatel se proto loni nevyhnula ani firma Twitter. Zvyšující se počet nových návštěvníků má ale podle úterní zveřejněné analýzy v dalších čtvrtletích zpomalit. Uvedla to agentura Reuters. Přesto se však známá platforma těší z o 28 procent větších příjmů oproti předešlému roku.

I přes úspěšný rok Twitter ve vydané zprávě předpovídá, že jeho výdaje letos stoupnou o 25 procent. Upozorňuje však současně, že je příjmy dle nich předčí. Proto se o výdělek sociální síť nestrachuje, a to i přes mírný pokles růstu uživatel. V posledním čtvrtletí totiž Twitter nahlásil 192 milionů takzvaných average monetizable daily active users (mDAU). Tedy denních návštěvníků, jež si zobrazují reklamy, a tím Twitteru vydělávají peníze. Jedná se sice o 26procentní skok oproti předešlému roku, analytici jich však dle Reuters očekávali 196,5 milionů.

„Roku 2020 dosáhnul náš růst na rekordní úroveň. Napomohla k tomu také globální debata o Covidu-19, americké volby a další současné dění,“ napsalo vedení firmy na Twitteru. Celkový příjem společnosti tak dosáhl 1,29 bilionů dolarů. Z toho 1,15 bilionů dolarů odpovídalo výdělkům z reklam. Tedy o 31 procent víc než v předešlém roce. Zvyšující se počet uživatelů ale koncem roku zbrzdil nejen opadávající pandemický „boom“, ale také boj s dezinformacemi. Ten byl spojený především s podzimními americkými prezidentskými volbami.

Boj s dezinformacemi hýbe s počtem aktivních uživatelů

Twitter totiž v uplynulém roce zintenzivnil blokování účtů šířící nepravdivé informace, takzvané fake news. Ze stejného důvodu také začátkem ledna po útoku na washingtonský Kapitol zrušil účet ex-prezidentu Spojených států amerických Donaldu Trumpovi. Podle CNN ale vývojáři zavedli také několik technických změn. Před listopadovými prezidentskými volbami například odebrali doporučené tweety na domovských stránkách uživatelů i související upozornění. Snažili se navíc vybídnout uživatele ke spolupráci při odhalování lživých výroků.

„Změny ale měly v souhrnu malý, avšak měřitelný negativní dopad na globální mDAU posledního čtvrtletí,“ vysvětlila dle CNN společnost. Proto je také Twitter po konci voleb stáhl zpět. Snaha bojovat s nepravdivými informacemi či závadnými účty se ale neomezuje jenom na Spojené státy americké. Ředitel Twitteru Jack Dorsey proto upozorňuje, že 80 procent uživatelů Twitteru pochází ze států mimo USA. „Naše platforma je očividně mnohem větší než jen jedno téma či účet,“ sdělil pro BBC.

Indie tlačí na Twitter: Tyhle účty nám škodí

Twitter se proto nezabývá pouze americkou politikou. V současnosti vyjednává také o omezení tisícovky uživatelů a příspěvků s indickou vládou. Tamní premiér Narendra Modi dle Reuters tvrdí, že se zmíněné účty snaží vládu obvinit z diskriminace farmářů. Jsou podle něj navíc podporovány či přímo tvořeny Pákistánci, hlavními dlouhodobými rivaly a sousedy Indie. Z údajné neoprávněné kritiky viní také náboženské separatistické hnutí Sikhů, pobývajících převážně v severní Indii. Twitter se ale nakonec pro úplné stažení účtů nerozhodl. Zablokované budou sice v Indii, celosvětově však nikoli.

Twitter se tím snaží zorientovat v globalizovaném světě založeném především na toku a ceně informací. Aby tak společnost držela krok s novou dobou, představila nedávno také mizející tweety, takzvané fleets. Testuje také „Spaces“, audio chatovací skupiny podobné těm na mainstreamové aplikaci Clubhouse.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ