17.4 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nejvyšší soud USA zrušil Bidenův plán na odpuštění studentských půjček

Nejvyšší soud USA udělil v pátek prezidentu Joe Bidenovi bolestivou porážku. Zablokoval jeho plán na zrušení dluhu studentských půjček ve výši 430 miliard dolarů. Tento krok měl přinést prospěch až 43 milionům Američanů a Biden by jím splnil předvolební slib.

Požár v Credit Suisse částečně uhasila půjčka od centrální banky

Akciové trhy v Evropě se uklidnily po oznámení švýcarské banky Credit Suisse, že jí hodila záchranné lano Švýcarská národní banka. Ta jí pomůže posílit likviditu půjčkou ve výši 50 miliard švýcarských franků. K zastavení velké finanční krize by to mělo stačit, píší BBC News a Reuters.

Jako by ke strachu z velké finanční krize nestačil dominový pád amerických bank Silvergate Bank, SVB a Signature Bank, investoři začali panikařit po prohlášení švýcarské banky Credit Suisse, že ve svých finančních výkazech našla „podstatnou slabinu“.

Saúdská národní banka, největší investor Credit Suisse, následně odmítla kvůli regulačním problémům nakoupit akcie švýcarského protějšku, čímž by svůj podíl zvýšila o 10 procent. Akciové trhy „křehké“ po pádu amerických bank zasáhly další otřesy.

Credit Suisse však záchranné lano hodila Švýcarská národní banka. Švýcarské druhé největší bance nechvalně známé kvůli řadě finančních skandálů půjčí podle oznámení na posílení likvidity 50 miliard švýcarských franků (asi 1,2 bilionu korun).

Tohle oznámení je záplatou pro krvácející evropské burzy. Hlavní indexy pařížské a frankfurtské burzy zaznamenaly nárůst o 1,5 procenta. Britský index FTSE 100 zaznamenal nárůst o 1 procento. A Credit Suisse až o 40 procent.

Trhy jsou stále neklidné

Podle bývalého náměstka guvernéra Bank of England Johna Gievea vysílají centrální banky zprávu, že problémy zasažených bank zůstanou lokálního charakteru. Dodal, že v případě Credit Suisse nejspíše přístup švýcarské národní banky k zastavení šíření krize postačí.

„To, co jsme přes noc viděli, bylo, jak švýcarská národní banka řekla, ne, nedovolíme, aby se to dostalo až do neuspořádaného kolapsu,“ řekl Gieve televizi BBC News. „Nevím, jaká budoucnost Credit Suisse čeká, ale zatím stojí,“ pokračoval.

Švýcarská národní banka dle jeho slov touto půjčkou přinejmenším zajistila, že Credit Suisse vytrvá dostatečně dlouho, aby uspořádala své záležitosti. Šéf banky Ulrich Koerner personálu sdělil, že dojde k zefektivnění všech operací.  

Credit Suisse se má soustředit na transformaci „z pozice síly“ a odkázal na zlepšení poměru v krytí likvidity a nedávné navýšení kapitálu, píše agentura Reuters. Analytici uznávají, že banka získala čas. Nervozita na akciových trzích však setrvává.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.