20.9 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

Požár v Credit Suisse částečně uhasila půjčka od centrální banky

Akciové trhy v Evropě se uklidnily po oznámení švýcarské banky Credit Suisse, že jí hodila záchranné lano Švýcarská národní banka. Ta jí pomůže posílit likviditu půjčkou ve výši 50 miliard švýcarských franků. K zastavení velké finanční krize by to mělo stačit, píší BBC News a Reuters.

Jako by ke strachu z velké finanční krize nestačil dominový pád amerických bank Silvergate Bank, SVB a Signature Bank, investoři začali panikařit po prohlášení švýcarské banky Credit Suisse, že ve svých finančních výkazech našla „podstatnou slabinu“.

Saúdská národní banka, největší investor Credit Suisse, následně odmítla kvůli regulačním problémům nakoupit akcie švýcarského protějšku, čímž by svůj podíl zvýšila o 10 procent. Akciové trhy „křehké“ po pádu amerických bank zasáhly další otřesy.

Credit Suisse však záchranné lano hodila Švýcarská národní banka. Švýcarské druhé největší bance nechvalně známé kvůli řadě finančních skandálů půjčí podle oznámení na posílení likvidity 50 miliard švýcarských franků (asi 1,2 bilionu korun).

Tohle oznámení je záplatou pro krvácející evropské burzy. Hlavní indexy pařížské a frankfurtské burzy zaznamenaly nárůst o 1,5 procenta. Britský index FTSE 100 zaznamenal nárůst o 1 procento. A Credit Suisse až o 40 procent.

Trhy jsou stále neklidné

Podle bývalého náměstka guvernéra Bank of England Johna Gievea vysílají centrální banky zprávu, že problémy zasažených bank zůstanou lokálního charakteru. Dodal, že v případě Credit Suisse nejspíše přístup švýcarské národní banky k zastavení šíření krize postačí.

„To, co jsme přes noc viděli, bylo, jak švýcarská národní banka řekla, ne, nedovolíme, aby se to dostalo až do neuspořádaného kolapsu,“ řekl Gieve televizi BBC News. „Nevím, jaká budoucnost Credit Suisse čeká, ale zatím stojí,“ pokračoval.

Švýcarská národní banka dle jeho slov touto půjčkou přinejmenším zajistila, že Credit Suisse vytrvá dostatečně dlouho, aby uspořádala své záležitosti. Šéf banky Ulrich Koerner personálu sdělil, že dojde k zefektivnění všech operací.  

Credit Suisse se má soustředit na transformaci „z pozice síly“ a odkázal na zlepšení poměru v krytí likvidity a nedávné navýšení kapitálu, píše agentura Reuters. Analytici uznávají, že banka získala čas. Nervozita na akciových trzích však setrvává.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ