25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Republikán DeSantis vyzývá k ukončení preferenčního obchodního statusu Číny

Republikánský kandidát na prezidenta USA a guvernér Floridy Ron DeSantis v neděli řekl, že podnikne kroky ke zrušení trvalého statusu normálních obchodních vztahů, pokud v roce 2024 vyhraje klání o Bílý dům. Informovala o tom agentura Reuters či Fox News.

Podle jeho názoru by USA by měly zrušit preferenční obchodní status Číny, protože snahy začlenit zemi do globálních obchodních rámců byly neúspěšné.

„Upřednostňuji to. Myslím si, že pravděpodobně potřebujeme Kongres, ale přijal bych výkonná opatření, která by byla vhodná, abychom se mohli posunout tímto směrem,“ řekl DeSantis v rozhovoru pro Fox News v neděli.

Senát USA v roce 2000 odhlasoval udělení tohoto statutu Číně, když se připravovala na vstup do Světové obchodní organizace. Jakýkoli krok k jeho odstranění by také vyžadoval souhlas Kongresu. Status je ve Spojených státech legální označení pro volný obchod s cizím národem.

Vztahy mezi USA a Čínou byly léta napjaté kvůli otázkám národní bezpečnosti. Mezi sporná témata patří také Tchaj-wan, zákaz vývozu pokročilých technologií do USA, čínská státem vedená průmyslová politika, otázky lidských práv, původ pandemie covid-19 či obchodní cla.

Podle DeSantise je Čína hrozbou číslo jedna

Washington se nyní snaží napravit vazby mezi dvěma největšími světovými ekonomikami. Americká ministryně financí Janet Yellen o víkendu podle agentury Reuters uvedla, že její schůzky s vysokými čínskými představiteli během čtyřdenní cesty do Pekingu byly „přímé“ a „produktivní“. Podle ní pomohly stabilizovat často problematické vztahy supervelmocí.

Čína je „geopolitickou hrozbou č. 1, které tato země čelí,“ řekl DeSantis v rozhovoru s Marií Bartiromo v pořadu „Sunday Morning Futures“ pro Fox News. „Potřebujeme nezávislost na Číně. Nemůžeme subdodavatelsky zadat klíčové aspekty naší průmyslové základny zemi, která nestojí o náš zájem a která je naší geopolitickou hrozbou číslo jedna.“

DeSantis dále řekl, že pokud by byl zvolen prezidentem, jeho administrativa by „uznala, že Čína je hrozbou“. Tento postoj je podle něj v kontrastu s Bidenovou administrativou, která vyslala ministra zahraničí Antonyho Blinkena a ministryni financí Janet Yellen na setkání na vysoké úrovni s čínskými představiteli zaměřená na uvolnění napětí.

Proti Číně se staví i Trump

Bývalý prezident Donald Trump, který vede na poli republikánů v současné době v průzkumech veřejného mínění, řekl, že dá Číně 48hodinovou lhůtu, aby ukončila to, o čem zdroje obeznámené s touto záležitostí říkají, že je čínské špionážní zařízení umístěné na ostrově Kuba 145 km od pobřeží USA.

Začátkem tohoto roku USA jednomyslně schválily legislativu, která by zavedla politiku USA postavit se proti pokračující klasifikaci Číny jako „rozvojové země“ v mezinárodních organizacích. Mezi tyto organizace patří WTO, která Číně poskytuje přístup k půjčkám na rozvojovou pomoc za zvýhodněných podmínek spolu s přístupem ke „zvláštnímu a rozdílnému zacházení“, které má posílit její obchodní příležitosti.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

Comments are closed.