15.2 C
Czech
Úterý 26. září 2023

Nestlé vstupuje na trh brazilských luxusních cukrovinek

Společnost Nestlé kupuje většinový podíl v brazilském výrobci prémiové čokolády Grupo CRM. Švýcarská potravinářská skupina se snaží expandovat do luxusních cukrovinek.

Čína vyplácí odměnu, pokud je čerstvá nevěsta mladší 25 let

V čínském kraji zavedli nové opatření na podporu dřívějšího manželství. Vláda nabízí „peněžní odměnu“ pro páry, pokud je nevěsta ve věku 25 let nebo mladší.

Ruská ekonomika se propadla méně, než se čekalo

Ruská ekonomika se loni propadla o 2,1 procenta, což je vzhledem k invazi na Ukrajinu méně, než se čekalo. Kreml podržely vysoké ceny zemního plynu, ropy a dalšího exportu. Přesto se bude z dopadu západních sankcí vzpamatovávat roky. Na zprávu ruského statistického úřadu upozorňují BBC News a AL Jazeera.

Ruská ekonomika se loni podle údajů ruského statistického úřadu Rosstat propadla o 2,1 procenta. Ruské ministerstvo hospodářství přitom odhadovalo propad o 12 procent, Institut pro mezinárodní finance 15 procent a americký prezident Joe Biden o polovinu.

Po prvních výstřelech na Ukrajině udeřil Západ na Rusko sankcemi. Zemi opustily stovky západních firem. Na ruský akciový trh dopadl prvotní šok, který vedl k jeho pádu. A rubl masivně ztratil na hodnotě. Pro ruskou ekonomiku to nevypadalo vůbec dobře.

Je samozřejmě otázkou, nakolik jsou ruské údaje pravdivé. V srpnu minulý rok například vypracovali vědci z Univerzity Yale studii, podle níž západní sankce ruskou ekonomiku katastrofálně ochromily, zatímco Kreml světu prezentuje pravý opak.

Stanice BBC News nicméně upozorňuje, že to smysl dává. Ruské ekonomice totiž pomohly vysoké ceny ropy, zemního plynu, hnojiv, potravin a dalšího exportu. Sankce navíc nebyly „vodotěsné“, upozorňuje televize.

Sankce měly smysl

Západ se Kreml pokusil izolovat od západního finančního systému. Obchodníci ale našli způsob, jak peníze do Ruska dostat. S pomocí transakcí směřujících přes státy, které se na sankcích nepodílely. A za pomoci kryptoměn.

Rusko později nahradilo některé západní společnosti vlastními náhražkami. McDonald’s například zastoupila ruská verze Vkusno i Tochka. Výraznější propad postihl výrobu a maloobchod. Naopak rostlo zemědělství, stavebnictví a pohostinství.

Válka na Ukrajině také vytížila továrny, které výrobou vybavení pro ruské ozbrojené síly vyplnily díru v ekonomice vzniklou propadem v produkci automobilů, jedním z pro Rusko bolestivých následků západních sankcí.

Analytici se podle televize AL Jazeera shodují, že investice do zbrojního průmyslu celkově vyrovnaly propad ruské průmyslové výroby.

Rusko má v důsledku sankcí problémy se získáváním high-tech importů, jako jsou mikročipy, což se odrazí i na výrobě technologických produktů. Experti očekávají, že bez investic a vybavení ze zahraničí bude klesat i budoucí ruská těžba na ropných a plynových polích.

Sankce sice nepoložily Rusko na lopatky, v jeho ekonomice však způsobily výrazné otřesy. Některé bude pociťovat dlouhodobě.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.