21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

Evropská komise schválila Česku 75 miliard korun na modernizaci energetických zdrojů

Česká republika získala od Evropské komise schválení pro významný program státní podpory zaměřený na modernizaci energetických zdrojů. S celkovým rozpočtem 3,2 miliardy eur (75 miliard korun) se plánuje podpora nových a modernizovaných elektráren umožňujících kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Akcionáři Shellu schválili slabší cíle v oblasti emisí a odmítli sladění s Pařížskou dohodou

Akcionáři společnosti Shell schválili nový plán energetické transformace společnosti, který obsahuje mírnější cíle v oblasti emisí uhlíku. Zároveň odmítli usnesení, které by vyžadovalo, aby ropný a plynárenský gigant sladil své cíle s cíli Pařížské dohody o klimatu.

Skupina OPEC+ sníží produkci ropy o miliony barelů, její ceny rostou

Skupina největších světových producentů ropy OPEC+ v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem oznámila snížení produkce této komodity, což vyvolalo nárůst její ceny. Cílem tohoto kroku má být podle ní podpořit stabilitu trhu s touto surovinou. Analytici však oponují, že se snaží utržit tučnější zisky. Informují o tom The Guardian a BBC News.

Cena ropy Brent vyskočila o téměř 6 procent na 85 dolarů za barel poté, co skupina největších producentů této komodity OPEC+ oznámila snížení její produkce přibližně o jeden milion barelů denně, což představuje asi 3,7 procenta světové poptávky, píše list The Guardian.

Členy OPEC+ je například Saúdská Arábie, Rusko či Irák. V loňském listopadu se členské státy dohodly na snížení ropy do konce roku 2023 o 2 miliony barelů denně. Rusko současně oznámilo prodloužit stávající snížení o 500 000 barelů denně do konce roku.

Akcie dvou energetických gigantů BP a Shell v pondělí v reakci na zvýšení cen ropy vzrostly o více než 4 procenta, uvedla stanice BBC News. Nárůst akcií zaznamenaly i firmy Harbour Energy a Tullow Oil, a sice o 8 a 6 procent.

Zástupci OPEC+ uvedli, že cílem tohoto kroku je podpořit stabilitu trhu s ropou. Někteří analytici však upozornili, že usilují o vyšší zisky. „Oficiálně chce kartel cenovou stabilitu na ropných trzích,“ uvedl hlavní analytik Swissquote Bank Ipek Ozkardeskaya.

Rizika pro domácnosti  

„Ale ve skutečnosti prostě chtějí vyšší ceny,“ uvedl Ozkardeskaya. Podle hlavní ekonomky pro komodity v Capital Economics Caroline Bainov tento krok hraje do karet Rusku, které o vyšší ceny na Západě usilovalo.

„Demonstruje to podporu skupiny Ruska a naráží na snahu Bidenovy administrativy snížit ceny ropy,“ prohlásila Bainov. Spojené státy skutečně volají po zvýšení produkce ropy, aby její ceny poklesly.

„Nemyslíme si, že jsou škrty v tuto chvíli vhodné vzhledem k nejistotě na trhu. Dali jsme to jasně najevo,“ prohlásil mluvčí Národní rady bezpečnosti USA John Kirby. Právě rostoucí ceny ropy pomohly po vypuknutí války na Ukrajině stimulovat inflaci.

Hlavní ekonomka poradenské společnosti KPMG Yael Selfin řekla, že prudký nárůst cen ropy by mohl ztížit boj o snížení inflace. Avšak dodala, že to nutně nemusí vést k vyšším účtům za energie pro domácnosti.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.