9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Vlastník British Gas čelí kritice. Uprostřed rostoucí energetické chudoby jeho zisky vzrostly na 750 milionů liber

Vlastník společnosti British Gas, Centrica, čelí odporu poté, co oznámil desetinásobný nárůst zisku ze 72 milionů liber v roce 2022 na 750 milionů liber v roce 2023. Tento výrazný nárůst společnost přičítá rozhodnutí regulačního úřadu Ofgem zvýšit cenový strop.

Skupina OPEC+ sníží produkci ropy o miliony barelů, její ceny rostou

Skupina největších světových producentů ropy OPEC+ v čele se Saúdskou Arábií a Ruskem oznámila snížení produkce této komodity, což vyvolalo nárůst její ceny. Cílem tohoto kroku má být podle ní podpořit stabilitu trhu s touto surovinou. Analytici však oponují, že se snaží utržit tučnější zisky. Informují o tom The Guardian a BBC News.

Cena ropy Brent vyskočila o téměř 6 procent na 85 dolarů za barel poté, co skupina největších producentů této komodity OPEC+ oznámila snížení její produkce přibližně o jeden milion barelů denně, což představuje asi 3,7 procenta světové poptávky, píše list The Guardian.

Členy OPEC+ je například Saúdská Arábie, Rusko či Irák. V loňském listopadu se členské státy dohodly na snížení ropy do konce roku 2023 o 2 miliony barelů denně. Rusko současně oznámilo prodloužit stávající snížení o 500 000 barelů denně do konce roku.

Akcie dvou energetických gigantů BP a Shell v pondělí v reakci na zvýšení cen ropy vzrostly o více než 4 procenta, uvedla stanice BBC News. Nárůst akcií zaznamenaly i firmy Harbour Energy a Tullow Oil, a sice o 8 a 6 procent.

Zástupci OPEC+ uvedli, že cílem tohoto kroku je podpořit stabilitu trhu s ropou. Někteří analytici však upozornili, že usilují o vyšší zisky. „Oficiálně chce kartel cenovou stabilitu na ropných trzích,“ uvedl hlavní analytik Swissquote Bank Ipek Ozkardeskaya.

Rizika pro domácnosti  

„Ale ve skutečnosti prostě chtějí vyšší ceny,“ uvedl Ozkardeskaya. Podle hlavní ekonomky pro komodity v Capital Economics Caroline Bainov tento krok hraje do karet Rusku, které o vyšší ceny na Západě usilovalo.

„Demonstruje to podporu skupiny Ruska a naráží na snahu Bidenovy administrativy snížit ceny ropy,“ prohlásila Bainov. Spojené státy skutečně volají po zvýšení produkce ropy, aby její ceny poklesly.

„Nemyslíme si, že jsou škrty v tuto chvíli vhodné vzhledem k nejistotě na trhu. Dali jsme to jasně najevo,“ prohlásil mluvčí Národní rady bezpečnosti USA John Kirby. Právě rostoucí ceny ropy pomohly po vypuknutí války na Ukrajině stimulovat inflaci.

Hlavní ekonomka poradenské společnosti KPMG Yael Selfin řekla, že prudký nárůst cen ropy by mohl ztížit boj o snížení inflace. Avšak dodala, že to nutně nemusí vést k vyšším účtům za energie pro domácnosti.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.