Více
  15.5 C
  Czech
  Pondělí, 8 srpna, 2022

  Špatná zpráva pro britskou ekonomiku. Příští rok přijde stagnace

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Britská ekonomika letos poroste pomaleji, než se očekávalo a příští rok ji čeká stagnace, varuje francouzský think thank. Spojené království se stává zemí G7 s nejpomaleji rostoucí ekonomikou. Ministerstvo financí hovoří o plánu pro ekonomický růst. Informovala o tom stanice BBC a CNBC. 

  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) očekává letošní růst ekonomiky ve Spojeném království o 3,6 procenta. Na další rok očekává pařížský think thank stagnaci, informuje stanice BBC News

  „Invaze na Ukrajinu společně s odstávkami velkých měst a přístavů v Číně kvůli politice nulového covidu-19 vytvořila nový soubor nepříznivých podmínek,” uvedla podle stanice CNBC organizace. 

  „Růst bude ve většině ekonomik slabší, než se očekávalo, zejména v Evropě, v jejímž případě je do projekcí započítáno také embargo na dovoz ropy a uhlí z Ruska,” pokračuje OECD. 

  Britské mInisterstvo financí očekává nárůst inflace v letošním roce nad 10 procent. Do konce roku 2023 inflace klesne podle odhadů na 4,7 procenta. 

  Spojené království platilo za ekonomicky druhého nejrychleji rostoucího člena zemí G7, mezi něž patří USA, Kanada, Německo, Japonsko, Francie a Itálie. 

  Prognózy jsou znepokojivé 

  Zpráva OECD nezohledňuje květnové opatření v podobě slevy na energie pro každou domácnost v hodnotě 400 liber. Státní kasu to bude stát asi 15 miliard liber. 

  Mluvčí ministerstva financí varovalo, že veřejnost jeho prognózy znepokojí. „I když se Spojené království nemůžeme izolovat od globálních tlaků, naše ekonomika je v silné pozici, aby se s těmito výzvami vypořádala. Máme plán ekonomického růstu a podporujeme lidi s vysokými životními náklady,” uklidnil mluvčí ministerstva financí. 

  Zpomalení ekonomického růstu a zrychlení nárůstu inflace ve Velké Británii souvisí s globálním propadem ekonomik způsobeným přes 100 dnů trvající válkou na Ukrajině. 

  Globální ekonomický růst se letos podle výhledu OECD propadl z 4,5 procenta na 3 procenta. Lepší vyhlídky má pouze Austrálie a Argentina. 

  OECD očekává stimulaci inflace a oslabování ekonomického růstu ještě minimálně příští rok. „Humanitární krize na Ukrajině ohrožuje hospodářské oživení po dvou letech pandemie,” uvedla organizace.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama