Více
  17.1 C
  Czech
  Středa, 6 července, 2022

  Technologičtí giganti na kolenou? Akcie Amazonu se propadly nejvíce od roku 2006

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Akcie Amazonu se v pátek propadly o 14 procent v reakci na zveřejnění tržních výsledků za první čtvrtletí letošního roku a odhadů na druhé čtvrtletí, v obou případech pod očekáváním analytiků. Pro společnost jde o největší propad od roku 2006. Za špatnými tržními výsledky stojí pandemie covid-19 a válka probíhající na Ukrajině. Amazon přitom není jediným technologickým gigantem, který letos čelí špatným výsledkům. Informovala o tom stanice CNBC a BBC News. 

  Akcie Amazonu v pátek poklesly nejvíce od roku 2006, a sice o 14 procent. Jedná se o reakci investorů na zveřejněný tržní report za první letošní čtvrtletí. Výsledky zaostávají za očekáváním analytiků. Napsal o tom server CNBC

  Tržby Amazonu v letošním prvním čtvrtletí klesly o 3,8 miliardy dolarů. Minulý rok ve stejné období přitom vydělal 8,1 miliardy dolarů. 

  Společnost tržby na druhé čtvrtletí letošního roku odhaduje mezi 116 až 121 miliardami dolarů. Analytici přitom očekávali tržby v průměru 125,5 miliardy dolarů. Růst tržeb v takovém scénáři oproti minulému roku klesne o 3 až 7 procent. 

  Na vině je pandemie covid-19, která aktuálně nejvíce drtí Čínu, a s tím související inflace a narušení dodavatelských řetězců a zdražování cen energií. Dalším faktorem je probíhající válka na Ukrajině.

  Amazon navíc musel intenzivně investovat do personálu. Rostou náklady na pracovní sílu a dopravu. Provozní náklady Amazonu tak stoupají rychleji než tržby

  Druhé pololetí ve znamení optimismu 

  Server BBC píše, že americký trh v dubnu skončil šokem, když se investoři obrátili k technologickým gigantům zády. 

  Problémům nečelí pouze Amazon. Špatné výsledky měly také společnosti Meta, Apple či Microsoft

  Podle informací na webu 9to5Mac Apple letos kvůli uzamčení mnoha oblastí v Číně, zejména Šanghaje, dodá o 10 milionů iPhonů méně. Akcie cupertinské společnosti letos klesly o 9,7 procenta. 

  Meta zaznamenala propad akcií o 9,8 procenta. 

  Analytik Youssef Squali z Truist Securities však zůstává optimistický. Podle něj se situace Amazonu v druhé půlce roku zlepší. Náklady související s covid-19 a pracovní a inflační tlaky zeslábnou. 

  Problémy s personálem a dodavatelským řetězcem se normalizují.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reklama