26.3 C
Czech
Čtvrtek 28. září 2023

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

Tesla postaví v Šanghaji továrnu na výrobu baterií Megapack

Tesla oznámila plány na výstavbu továrny v Šanghaji. Má sloužit výrobě systému pro ukládání energie Megapack. Expanze přichází v době, kdy Washington vyzývá americké firmy, aby se méně spoléhaly na čínské výrobce. Informovala o tom agentura Reuters či Financial Times.

Generální ředitel Tesly Elon Musk odolává rostoucí opozici ve Washingtonu vůči americkým technologickým společnostem investujícím v Číně. Továrna má být schopna vyrobit deset tisíc energetických produktů Megapack ročně, aby doplnila produkci továrny Megapack v Kalifornii, uvedla společnost v neděli na Twitteru.

Systém Megapack společnosti Tesla poskytuje lithium-iontové baterie, které pomáhají ukládat obnovitelnou energii pro elektrické sítě. Představuje klíčovou hnací sílu pro podnikání společnosti v oblasti skladování a výroby energie, uvádí Financial Times.

Výrobce elektrických vozidel při podpisu smlouvy v čínském městě uvedl, že výstavba jeho nového závodu je plánována na třetí čtvrtletí letošního roku. Výroba by měla začít ve druhém čtvrtletí roku 2024.

Musk prohlubuje spolupráci s Čínou

Tesla očekává, že továrna vyrobí asi 10 000 jednotek Megapack ročně – což odpovídá asi 40 gigawatthodinám úložiště energie. To odráží Muskovo rozhodnutí prohloubit spolupráci s Čínou, právě když se jeho automobilový byznys snaží odrazit rostoucí konkurenci čínských rivalů.

Tesla má v současné době Megafactory v Lathropu v Kalifornii, která je podle agentury Reuters schopna vyrobit 10 000 Megapacků ročně.

Očekává se, že USA brzy uvolní ke zkoušce nový mechanismus prověřování investic v Číně. Požadavek by byl jedním z prvků v širokém souboru nových politik pod vedením prezidenta Joe Bidena zaměřených na posílení americké výroby a snížení závislosti USA na Číně ve výrobě a technologiích.

Musk se již dříve zavázal, že rozšíří podnikání v oblasti skladování energie tak, aby bylo na stejné úrovni jako výroba automobilů společnosti.

Nová čínská investice přichází v napjatém okamžiku pro Muskův vztah se zákazníky na největším spotřebitelském trhu na světě a také s vládnoucí čínskou komunistickou stranou za prezidenta Si Ťin-pchinga.

Uprostřed zhoršujícího se napětí mezi Čínou a Západem a také obav z narušení dodavatelského řetězce někteří výrobci stále častěji využívají výrobní základny v Číně pro místní trh, spíše než pro export. Tesla uvedla, že produkty vyrobené v její nové továrně na baterie se budou prodávat po celém světě.

Přes milion vozů ročně

Společnost začala vyrábět vozy Model 3 v Šanghaji v roce 2019 a nyní je schopna vyrábět 22 000 vozů týdně. V únoru vyrobila téměř 90 000 kusů, podle China Passenger Car Association a může vyprodukovat asi 1,1 milionu kusů ročně.

Navzdory úspěchu v Číně – kde Tesla vydělává asi čtvrtinu svých příjmů – nárůst domácích plug-in hybridů a EV challengerů, včetně BYD podporovaného Warrenem Buffettem, způsobil, že Tesla ztratila vedoucí podíl na trhu. Růst prodeje elektromobilů v Číně, největším automobilovém trhu na světě, se v prvních dvou měsících roku 2023 zpomalil na 20,8 % ze 150 % ve stejném období před rokem.

Musk údajně hledá partnerství s čínskou společností zabývající se bateriemi pro elektromobily Contemporary Amperex Technology group na výrobě baterií pro elektromobily v Texasu, což by mohlo dát dodavateli Tesly důležitou pozici na americkém trhu.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.