Spojené státy podaly návrh na znovuotevření výběrového řízení na generálního ředitele Světové obchodní organizace (WTO). Informuje o tom server BBC.
Američané mají výhrady k případnému zvolení nigerijské ekonomky Ngozi Okonjo-Iwealové, která dříve působila ve Světové bance. Při výběru ze dvou kandidátek ale nebylo zatím dosaženo konsensu.

Robert Lighthizer, který má v Trumpově vládě na starost obchodní otázky, sdělil ve středu BBC, že WTO potřebuje mít v čele někoho „se skutečnou zkušeností na poli obchodu“.
Pokud WTO vyhoví požadavkům Spojených států, půjde podle BBC o bezprecedentní krok.
Okonjo-Iwealová se těší podpoře mnoha jiných zemí. Pochybnosti současné americké vlády o její kompetentnosti tak staví nastupujícího prezidenta Joe Bidena ve sféře mezinárodního obchodu do komplikované situace.
Spolu s další finalistkou výběru, jihokorejskou ministryní obchodu Yoo Myung-hee, čeká Okonjo-Iweaolová na konečné rozhodnutí už déle než měsíc.
Podle Lighthizerova středečního vyjádření pro BBC se Spojené státy v žádném případě nenechají během zbývajícího měsíce Trumpova vládnutí přesvědčit, aby bývalou nigerijskou ministryni financí podpořily.
Ngozi Okonjo-Iwealová je přesvědčena, že má potřebné zkušenosti jak s mezinárodním obchodem, tak s implementací ekonomických reforem. Její mluvčí ve vyjádření zaslaném BBC uvedl: „Doktorka Okonjo-Iwealová se těší na komunikaci s Bidenovou vládou a doufá, že brzy bude dosaženo konečného konsenzu. WTO se v době globální krize musí dát rychle do práce.“
BBC upozorňuje, že pokud se generálního ředitele WTO nepodaří najít před inaugurací Joe Bidena, ke které dojde 20. ledna, může se celý proces protáhnout o několik měsíců.
K patové situaci dochází v citlivé době, kdy je globální obchod zasažen koronavirovou pandemií.
Biden navíc může po svém nástupu do Bílého domu provést důkladnou revizi americké obchodní politiky. Už předem se ale nechal slyšet, že neplánuje okamžitě rušit cla, která Trump uvalil na Čínu, a která jsou podle WTO „v rozporu“ s pravidly mezinárodního obchodu.