25.8 C
Czech
Pátek 29. září 2023

Turecká lira po výměně šéfa centrální banky klesá. Investoři se bojí neortodoxní politiky

Prezident Tayyip Erdogan šokoval o víkendu investory, když vyměnil šéfa turecké centrální banky Naciho Agbala. Nahradil ho kandidátem, který souzní s jeho nezvyklým pohledem na ekonomiku. Ke snížení inflace totiž na rozdíl od předchozího vedoucího neplánuje využít vysoké úrokové sazby. Uvedla to agentura Reuters. K dolaru tak turecká lira od soboty ztrácela i o 14 procent.

Propad turecké měny liry je největší od srpna 2018, kdy turecké trhy bojovaly s jednou ze svých mnoha krizí. Ta současná byla vyvolána změnou vedoucího centrální banky, a to přes jeho ceněnou pozici. Naci Abgal totiž podle mnohých díky své tvrdé politice dokázal vytáhnout liru z nízkých hodnot a dařilo se mu úspěšně bojovat s dlouhodobou inflací. Liru tak zvedl ze svého historického dna. V úřadu pracoval od listopadu loňského roku, po svém odchodu se stal už třetím nahrazeným guvernérem za poslední dva roky.

Ve své pozici tak Abgal čelil inflaci i ve výši 15 procent. Minulý týden turecká měna dokonce posílila poté, co zvýšil úrokové sazby o 2 procentní body. Pohybovaly se tak na 19 procentech. Přesně to byl ale krok, který turecký prezident Erdogan už snášet nedokázal, a proto Abgala s pomocí prezidentského dekretu v sobotu odvolal. Sám totiž zastává na boj s inflací opačný názor.

Bývalý šéf banky Abgal totiž postupoval podle teorie, že vysoké úroky povedou k vysoké ceně půjček. Takový stav odradí konzumenty od toho, aby příliš utráceli, a naopak je podpoří v šetření. To by mělo následně zpomalit inflaci, i když zároveň také ekonomický růst. Podle Erdogana ale vysoké úrokové sazby naopak inflaci ještě zvyšují. Nový šéf centrální banky Sahap Kavcioglu pak zastává názor podobný.

Zatím však oznámil, že na stávající monetární politice nehodlá nic měnit. Hlavním cílem pro něj zůstává právě snížení rostoucí inflace. Nový guvernér je profesor bankovnictví a bývalý člen parlamentu strany AKP, za kterou svou funkci vykonával od roku 2015 do 2018. V minulosti psal také podle CNN články do provládních novin. V současnosti přetrvává názor, že bude svou pozici vykonávat ruku v ruce s prezidentem Erdoganem. Je proto možné, že se namísto úrokových sazeb bude snažit trh stabilizovat kontrolou kapitálu.

„Vzhledem k sílícímu autoritářskému přístupu prezidenta Erdogana vypadají kontroly kapitálu jako pravděpodobnější možnost,“ okomentoval pro Reuters situaci strategik z SEB Research Per Hammarlund. Další strategik ze společnosti TD Securitites Cristian Maggio pak dle AlJazeery odhaduje v nejbližších dnech deseti až patnáctiprocentní znehodnocení liry. Turecká měna tak od roku 2018 ztratila polovinu své hodnoty. Spolu se současným vývojem se pak zvyšují pochybnosti o nezávislosti centrální banky.

Sledujte nás na sítích

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

NEJNOVĚJŠÍ

Nissan: Všechny nové modely představené v Evropě budou plně elektrické

Společnost Nissan Motor Co v pondělí uvedla, že všechny její nové evropské modely budou plně elektrické a do roku 2030 plánuje prodávat na kontinentu pouze elektrická vozidla.

1 komentář

  1. Zřejmě to bude mít velký dopad na investory,je si vědom že si s Tureckou ekonomikou dělají světový žraloci co chtějí.

Comments are closed.