21.1 C
Czech
Úterý 18. června 2024

McDonald’s přišel v Evropě o ochrannou známku na kuřecí Big Mac

Společnost McDonald's utrpěla výrazný právní neúspěch, když prohrála spor o ochrannou známku s irským řetězcem rychlého občerstvení Supermac's. Nejvyšší soud Evropské unie rozhodl, že McDonald's nemůže pro své kuřecí hamburgery používat výhradně výraz „Big Mac“.

Britská banka Standard Chartered, hlavní sponzor Liverpoolu a teroristických skupin?

Standard Chartered, banka se sídlem v Londýně a zaměřením na Asii, čelí novému obvinění ze zprostředkování bankovních transakcí v hodnotě miliard dolarů pro Írán a různé teroristické skupiny včetně Hamásu.

USA obvinily údajné čínské špiony, že bránili federálnímu vyšetřování velké telekomunikační společnosti

Dva čínští občané byli obviněni z toho, že zaplatili tisíce dolarů v hotovosti a klenotech, aby bránili federálnímu vyšetřování velké telekomunikační společnosti. Informovalo o tom CNN, BBC a další servery.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo obvinění proti šesti čínským občanům, včetně pěti údajných špionů. Byli obviněni z toho, že pracovali jménem čínské vlády na získávání amerických občanů jako zdrojů a podkopávali federální vyšetřování čínské telekomunikační společnosti.

Podle dokumentů k obvinění čelila čínská telekomunikační společnost federálnímu stíhání v Brooklynu ve státě New York. Přestože obžaloba společnost neuvádí, osoba obeznámená s vyšetřováním CNN potvrdila, že jde o společnost Huawei.

Oznámení zdůrazňuje zvýšené úsilí ministerstva zasáhnout proti čínským špionům pracujícím na americké půdě s cílem podkopat zájmy americké vlády, uvedl na pondělní tiskové konferenci generální prokurátor Merrick Garland.

„Jak tyto případy ukazují, čínská vláda se snažila zasahovat do práv a svobod jednotlivců ve Spojených státech a podkopávat náš soudní systém, který tato práva chrání,“ řekl Garland. „Neuspěli.“

„Byl to ohavný pokus zpravodajských důstojníků ČLR (Čínské lidové republiky) chránit společnost se sídlem v ČLR před odpovědností a podkopat integritu našeho soudního systému,“ dodává.

Dvojitý agent

Dva z údajných špionů, Gouchun He a Zheng Wang, byli obviněni z vměšování se do federálního stíhání proti globální telekomunikační společnosti.

Údajně navázali vztah s úředníkem činným v trestním řízení zapojeným do případu na začátku roku 2017. Podle BBC se ho tito dva muži pokusili naverbovat jako zpravodajský prostředek, který by pomohl zasahovat do vyšetřování. Ale americký úředník pracoval jako „dvojitý agent“ pro FBI.

Když začalo vyšetřování Huawei, oba údajně požádali úředníka o informace o svědcích, soudních důkazech a nových obviněních, která by mohla být vznesena proti společnosti. Výměnou za to dostal americký úředník tisíce dolarů v hotovosti a šperky, říkají žalobci.

Podle soudních dokumentů dva obvinění nadále platili americkému úředníkovi za informace a posílali mu tisíce dolarů v bitcoinových platbách ještě minulý týden.

Chtěli znát strategii procesu

Jak vyšetřování Huawei postupovalo, He a Wang údajně zvýšili své úsilí zasahovat do stíhání proti Huawei. Podle dokumentů o obvinění požádali úředníky činné v trestním řízení, aby nahrávali státní zástupce během jednání o strategii procesu. Chtěli sdílet neveřejné informace s Huawei.

Podle obžaloby dal americký úředník dvěma údajným čínským špionům fotografii jednostránkového dokumentu s falešným „utajovaným“ označením souvisejícím s případem. Za to mu bylo údajně vyplaceno 41 000 dolarů.

Peking obvinil americké orgány činné v trestním řízení z vymýšlení lží s cílem pošpinit Čínu.

Nábor agentů pro Čínu

V samostatném procesu žalobci tvrdí, že čtyři čínští státní příslušníci se zapojili do desetiletého plánu náboru jednotlivců v USA. Ti měli pracovat jako agenti čínské vlády a předávat informace, které považovali za užitečné pro čínské zpravodajské cíle.

Obžalovaní, z nichž někteří byli čínští zpravodajští důstojníci, se pokoušeli naverbovat i univerzitní profesory či státního úředníka pro vnitřní bezpečnost. Doufali, že získají technologii a vybavení, které by mohli poskytnout Číně.

Každý ze čtyř mužů je obviněn ze spiknutí s cílem působit ve Spojených státech jako agent cizí vlády. Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že muži jsou obyvateli Číny a není jasné, zda byli zatčeni.

Sledujte nás na sítích

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.

NEJNOVĚJŠÍ

Odměny zakladatele Tesly překonají rekordy v historii amerických firem

Zakladatel společnosti Tesla a miliardář Elon Musk obdrží bezprecedentně největší kompenzační balíček v historii amerických firem. Tato informace byla odhalena v nedávném podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy.