9.7 C
Czech
Sobota 2. března 2024

Britský poštovní skandál století: Ministryně obchodu obviňuje bývalého šéfa pošty ze lži

Britská ministryně obchodu Kemi Badenoch obvinila bývalého předsedu poštovního úřadu Henryho Stauntona ze lži ohledně řešení skandálu Horizon. Spor vznikl poté, co Staunton v rozhovoru prohlásil, že mu vysoký vládní úředník dal pokyn, aby odložil výplatu kompenzací pro podřízené poštmistry a umožnil tak konzervativcům "dokulhat" do příštích voleb.

Fujitsu získala zakázky za více než 3,4 miliardy liber navzdory roli v poštovním skandálu, který zničil stovky životů

Japonská nadnárodní IT společnost Fujitsu údajně od roku 2019 získala s organizacemi napojenými na ministerstvo financí ve Velké Británii zakázky v hodnotě přes 3,4 miliardy liber. A to navzdory svému zapojení do skandálu s chybou v systému Post Office, vyplývá ze zjištění poslanců parlamentu.

USA obvinily údajné čínské špiony, že bránili federálnímu vyšetřování velké telekomunikační společnosti

Dva čínští občané byli obviněni z toho, že zaplatili tisíce dolarů v hotovosti a klenotech, aby bránili federálnímu vyšetřování velké telekomunikační společnosti. Informovalo o tom CNN, BBC a další servery.

Ministerstvo spravedlnosti oznámilo obvinění proti šesti čínským občanům, včetně pěti údajných špionů. Byli obviněni z toho, že pracovali jménem čínské vlády na získávání amerických občanů jako zdrojů a podkopávali federální vyšetřování čínské telekomunikační společnosti.

Podle dokumentů k obvinění čelila čínská telekomunikační společnost federálnímu stíhání v Brooklynu ve státě New York. Přestože obžaloba společnost neuvádí, osoba obeznámená s vyšetřováním CNN potvrdila, že jde o společnost Huawei.

Oznámení zdůrazňuje zvýšené úsilí ministerstva zasáhnout proti čínským špionům pracujícím na americké půdě s cílem podkopat zájmy americké vlády, uvedl na pondělní tiskové konferenci generální prokurátor Merrick Garland.

„Jak tyto případy ukazují, čínská vláda se snažila zasahovat do práv a svobod jednotlivců ve Spojených státech a podkopávat náš soudní systém, který tato práva chrání,“ řekl Garland. „Neuspěli.“

„Byl to ohavný pokus zpravodajských důstojníků ČLR (Čínské lidové republiky) chránit společnost se sídlem v ČLR před odpovědností a podkopat integritu našeho soudního systému,“ dodává.

Dvojitý agent

Dva z údajných špionů, Gouchun He a Zheng Wang, byli obviněni z vměšování se do federálního stíhání proti globální telekomunikační společnosti.

Údajně navázali vztah s úředníkem činným v trestním řízení zapojeným do případu na začátku roku 2017. Podle BBC se ho tito dva muži pokusili naverbovat jako zpravodajský prostředek, který by pomohl zasahovat do vyšetřování. Ale americký úředník pracoval jako „dvojitý agent“ pro FBI.

Když začalo vyšetřování Huawei, oba údajně požádali úředníka o informace o svědcích, soudních důkazech a nových obviněních, která by mohla být vznesena proti společnosti. Výměnou za to dostal americký úředník tisíce dolarů v hotovosti a šperky, říkají žalobci.

Podle soudních dokumentů dva obvinění nadále platili americkému úředníkovi za informace a posílali mu tisíce dolarů v bitcoinových platbách ještě minulý týden.

Chtěli znát strategii procesu

Jak vyšetřování Huawei postupovalo, He a Wang údajně zvýšili své úsilí zasahovat do stíhání proti Huawei. Podle dokumentů o obvinění požádali úředníky činné v trestním řízení, aby nahrávali státní zástupce během jednání o strategii procesu. Chtěli sdílet neveřejné informace s Huawei.

Podle obžaloby dal americký úředník dvěma údajným čínským špionům fotografii jednostránkového dokumentu s falešným „utajovaným“ označením souvisejícím s případem. Za to mu bylo údajně vyplaceno 41 000 dolarů.

Peking obvinil americké orgány činné v trestním řízení z vymýšlení lží s cílem pošpinit Čínu.

Nábor agentů pro Čínu

V samostatném procesu žalobci tvrdí, že čtyři čínští státní příslušníci se zapojili do desetiletého plánu náboru jednotlivců v USA. Ti měli pracovat jako agenti čínské vlády a předávat informace, které považovali za užitečné pro čínské zpravodajské cíle.

Obžalovaní, z nichž někteří byli čínští zpravodajští důstojníci, se pokoušeli naverbovat i univerzitní profesory či státního úředníka pro vnitřní bezpečnost. Doufali, že získají technologii a vybavení, které by mohli poskytnout Číně.

Každý ze čtyř mužů je obviněn ze spiknutí s cílem působit ve Spojených státech jako agent cizí vlády. Ministerstvo v tiskové zprávě uvedlo, že muži jsou obyvateli Číny a není jasné, zda byli zatčeni.

Sledujte nás na sítích

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.

NEJNOVĚJŠÍ

Telefony Redmi Note 13: Teď si vybere každý a za skvělou cenu!

Už jste slyšeli o řadě Redmi Note 13? Xiaomi nedávno přišlo na trh s pěticí našlapaných mobilů, které rozhodně stojí za pozornost. Od nejvýkonnějšího Redmi Note 13 Pro+ 5G až po cenově dostupný základní model, si každý najde svého ideálního parťáka.