23 C
Czech
Čtvrtek 21. září 2023

Burger King čelí žalobě kvůli velikosti Whoppera

Americký soudce rozhodl, že Burger King musí čelit žalobě, která tvrdí, že jeho burger Whopper vypadá na jídelním lístku větší, než ve skutečnosti je.

USA přidávají 14 čínských společností na blacklist kvůli údajnému porušování lidských práv

EU, Británie, USA i Kanada v uplynulém půl roce uvalily za údajné porušování lidských práv Ujgurů sankce na čínské představitele. Bidenova administrativa v pátek přidala na černou obchodní listinu dalších 14 čínských společností. Informuje o tom agentura Reuters.

Společnosti, které se objevily na blacklistu, byly dle ministerstva obchodu zapojeny do porušování lidských práv a masového zadržování Ujgurů a dalších členů muslimských menšin v autonomní oblasti Sin-ťiang.

Čína to ovšem popírá a již dříve vyzvala všechny strany, aby přestaly zasahovat do jejích vnitřních záležitostí.

Mezi společnosti, které se ocitly na černé listině, patří kupříkladu China Academy of Electronics and Information Technology, Shenzhen Hua’antai Intelligent Technology či Beijing Geling Shentong Information Technology.

Celkem se na seznam přidává 34 subjektů, včetně některých společností z Ruska a Íránu, a dalších pět subjektů přímo podporujících čínské vojenské modernizační programy, píše agentura Reuters. Na seznamu jsou i subjekty, které usnadňují vývoz amerických položek do Íránu.

Ministerstvo obchodu je i nadále pevně odhodláno podniknout rázná a rozhodná opatření zaměřená na subjekty, které umožňují porušování lidských práv v Sin-ťiangu nebo které využívají americké technologie jako pohon destabilizujícího úsilí Číny o modernizaci armády,“ uvedla ve svém prohlášení ministryně obchodu Gina Raimondo.

Čína obvinění odmítá

Některé státy dokonce označily přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu. To Čína popírá a tvrdí, že její politika je nezbytná k potlačení separatistů a náboženských extremistů. Ti dle země rozvířili napětí mezi většinou muslimskými etnickými Ujgury a Han, největší čínskou etnickou skupinou.

Čínská strana přijme veškerá nezbytná opatření k ochraně legitimních práv a zájmů čínských společností a odmítá pokusy USA zasahovat do vnitřních záležitostí Číny,“ uvedl v pátek mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Dodatky do seznamu jsou součástí snah Bidenovy administrativy o to, aby Čína byla odpovědná za porušování lidských práv, uvedly zdroje agentury Reuters. Odborníci OSN a aktivisté odhadují, že země zadržuje v táborech v oblasti severozápadní Číny více než jeden milion lidí, zejména Ujgurů a dalších muslimských menšin.

Již v minulosti se americká vláda kvůli obviněním týkajícím se Sin-ťiangu na některé čínské firmy zaměřila. Trumpova administrativa přidala na blacklist v roce 2019 některé ze špičkových čínských startupů s umělou inteligencí.

Sledujte nás na sítích

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.

NEJNOVĚJŠÍ

Belgie přezkoumává Apple iPhone 12 poté, co Francie zastavila prodej kvůli radiaci

Belgie ve čtvrtek uvedla, že přezkoumá potenciální zdravotní rizika spojená s iPhonem 12 společnosti Apple. Francie totiž nařídila zastavení prodeje kvůli porušení limitů pro vystavení elektromagnetické radiaci.